MANİSA HABERLERİ

Hüzünlü Meclis Toplantısı

IHA
07.10.2015 - 13:41Son Güncelleme : 07.10.2015 - 13:42

Turgutlu Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı yapıldı.

IHA

Turgutlu Belediyesi Ekim meclis toplantısında geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden belediye meclis üyesi Nurgül Fidan’ın oturduğu masa çiçeklerle bezendi. Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, "Keşke bugün yine aramızda olsaydı ancak kader böyle bir şey, Turgutlu Belediyesinin ve Turgutlu’nun başı sağolsun" dedi.
Turgutlu Belediye Meclisi gündemindeki konuları görüşmek üzere toplandı. Meclis Üyesi Nurgül Fidan’ın vefatı nedeniyle hüzünlü başlayan toplantıda meclis gündemindeki konular görüşüldü.
ŞEHİDİN ADI KENDİ SOKAĞINA VERİLECEK
Turgutlu Belediye Meclisinde Dağlıca bölgesinde terör örgütü PKK’nın hain pususunda şehit düşen Turgutlulu Uzman Çavuş Tolga Artuğ’un ailesinin ikamet ettiği Cumhuriyet Mahallesi Dar Sokağa şehidin adının verilmesi görüşüldü. Meclis oy birliğiyle karar vererek Dar Sokak olan sokağın adının Şehit Tolga Artuğ Sokak olarak değiştirildi.
URGANLI VE HACIİSALAR’A İTFAİYE MÜFREZESİ KURULUYOR
Meclis toplantısında ayrıca itfaiyenin görev alanın oldukça genişlediği Turgutlu’da Manisa Büyükşehir Belediyesi iki bölgeye müfreze kuracak. Urganlı ve Hacıisalar mahallelerinde bedelsiz olarak 10 yıllığına 500 metrekare alan Büyükşehir’e tahsis edildi ve bu alanlara bölgedeki yangın olaylarına daha kısa sürede müdahale etmeleri için itfaiye müfrezesi kurulacağı belirtildi ve bu madde oy birliğiyle kabul edildi.
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından İzzettin Mahallesine Çok Amaçlı Salon ve Düğün Salonu yapım işi de mecliste görüşüldü. Tesisin yapılacağı alan için Turgutlu Belediyesi büyükşehire mahallede yer tahsis ederken madde oy birliğiyle kabul edildi.
TARİHİ ÜZÜMCÜ ÇARŞISI KÜTÜPHANE OLUYOR
Turgutlu’nun ilk üzümcü çarşısı olan alan 25 yıllığına Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tahsis edilecek olan Üzümcü Çarşısı da mecliste görüşüldü. Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün binayı restore ederek kütüphane yapacağı öğrenilirken, Belediye Başkanı Turgay Şirin’e oy birliğiyle Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile protokol yapma yetkisi verdi. Prooje tamamlandıktan sonra bölgenin kütüphane ve kültürel faaliyetler merkezi olacağı öğrenildi.
ÖZEL OKUL PROJESİ İMAR KOMİSYONUNA GERİ GÖNDERİLDİ
İmar komisyonun raporlarının görüşülmesi esnasında mecliste tansiyon kısa süreliğine arttı. Ergenekon Mahallesinde Demirdöver ve Başeskici ailelerinin ortaklığında yapılacak olan özel bir okulun bakanlık onayı almasının ardından belediye meclis onayı sürecinde tıkanıklık yaşandı. Bölgeye özel okul yapacak müteşebbisler arazi için Milli Eğitim Bakanlığından eğitim alanından özel eğitim alanına geçiş onayı aldı ve konuyla ilgili olarak Turgutlu Belediyesi İmar komisyonuda oy birliğiyle kabul kararı alarak meclis onayına sundu. Ancak MHP grubu özel okul yapacak müteşşebbislerin her hangi bir avam proje sunmadıklarını ve bu nedenle eksiklik gördüklerini ifade ederek komisyon kararını reddetti. MHP grubu konunun bir daha komisyonda görüşülerek eksikliklerin giderilmesi ve o şekilde meclise gelmesini talep etti. AK Parti grubu ise okulu yapacak Turgutlu’nun iki güzide ailesinin önünün tıkanmaması gerektiğini, hukuksal ve prosedür olarak her şeyin tam olduğunu belirtti. AK Parti grubu Turgutlu’ya önemli istihdam sağlayan iki güzide ailenin eğitim ortaklığının önünün tıkanmaması gerektiğini dile getirirken İmar Komisyon kararı MHP’nin ret ve Ak Parti’nin kabul oyuyla yeniden görüşülmek üzere yeniden İmar Komisyonuna sevk edildi. Öte yandan konuyla ilgili olarak AK Parti Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyon Üyesi Tamer Dizman söz alarak yatırımın önünün kesilmemesi, hukuki açıdan hiç bir problem olmaması nedeniyle meclisin onay vermesi gerektiğini dile getirdi. İmar Komisyonunda yer alan MHP meclis üyesi İlteriş Yağcıoğlu ise alınan kararların Büyükşehir meclisine de gittiğini ve alınan kararlarda her hangi bir eksiklik yada kredi başvurusuyla ilgili değerlerde sıkıntı olmaması adına, sürecin yeniden başa dönmemesi için hatasız bir karar vermek adına bu kararı aldıklarını ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Hüzünlü Meclis Toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 13 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hüzünlü Meclis Toplantısı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:15
  • Yatsı
   20:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı