KONYA HABERLERİ

Hüyük’te Ayçiçeği Üretimine Kuş Engeli

IHA
04.08.2015 - 13:51Son Güncelleme :

HÜYÜK İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜ YÜCEL DOĞAN, ÇİTÇİLERİN AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNİ GENİŞLETİRLERSE BİRİM MİKTARINA GÖRE DAHA AZ ZARAR EDECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

IHA

Konya’nın Hüyük ilçesinde, Beyşehir Gölü kıyısına yakın arazilerde, çiftçiler kuşların ayçiçeklere zararı nedeniyle ayçiçeği üretiminden vazgeçerek başka ürünlere yöneliyor.
Hüyük İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel Doğan yaptığı açıklamada, Hüyük ilçesinin Beyşehir Gölü’ne kıyısı olan bir ilçe olduğunu ve tarım yapılan birçok yerleşim biriminin göl kıyılarına yakın olduğunu söyledi. Beyşehir Gölü’nün kuş cenneti niteliğinde olması nedeniyle çok sayıda kuş çeşidi ve popülasyonu olduğunu dile getiren Doğan, kuşların ürünün yetiştiği dönemde ayçiçeği ekili alanlara dadanması nedeniyle üreticilerin zor günler geçirdiğini, bunun üzerine ayçiçeği üretiminden vazgeçtiğini söyledi.
Bölgede çok yoğun kuş geçişleri yaşandığını aktaran Doğan, "Hüyük’lü ayçiçeği üreticisi tam yetiştiği dönemde bu kuşlardan ciddi anlamda zarar gördü. Oysa, geçmiş dönemde tam bin 500 dekarlık bir alanda sözleşmeli ekim gerçekleşmişti, ancak bu kuş zararından dolayı çiftçilerimiz bu üründen uzaklaştı. Bu konuda, çiftçilerimize çözüm olabilecek yöntemleri anlattık. Ayçiçeği ekimi yapılan alanları daha da genişletebilirsek, bu kuş zararının birim miktarına vurulduğu zaman, zarar denemeyecek boyutlara gerileyeceğini görmüş olacağız. Biz çiftçimize, daha geniş alanlarda ekim yapması halinde ayçiçeği üretiminin bölgemizde fevkalade yetişebilen bir ürün olacağını söylüyoruz ve gelir yönünden de çiftçimiz bundan kazançlı çıkacaktır. Şu anda Hüyük’te çiftçilerimiz göle uzak noktalarda sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ayçiçeği ekimi yapıyor. Dışarıya bir satış ve pazarlama söz konusu değil" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Hüyük’te Ayçiçeği Üretimine Kuş Engeli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hüyük’te Ayçiçeği Üretimine Kuş Engeli haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:11
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı