Hutchison: Liman verirken geleceğe yatırımı gözleyin

Hürriyet Haber
21 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 21:15

Hutchison Holding Türkiye Finansman Direktörü Clemence Cheng, Mersin liman ihalesinin, 6 ay önce bittiği halde sonuçlanamadığını belirterek, "Bu ihalede belirsizlik vardır. Mersin’de şüphe ve kaygıların olması, İzmir için de imtiyazlar konusunda sorunlar çıkaracaktır" dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal ile Hutchison Holding Türkiye Finansman Direktörü Clemence Cheng, İzmir Limanı’nın özelleştirilmesi konusunda birlikte hareket etmeyi öngören mutabakat anlaşması imzaladı. Anlaşmaya, TİM Başkanı Oğuz Satıcı ile Global Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman da destek olacaklarını bildirdiler.

KENDİNE ÖZGÜ: Hutchison Holding Türkiye Finansman Direktörü Clemence Cheng, Türkiye’deki özelleştirmelerin "kendine özgü" olduğunu söyledi. Türkiye’deki özelleştirme ihale şeklinin bazı sektörler için uygun olabileceğini ancak, konteyner taşımacılığı ve liman işletmesi gibi sektörlerin farklı olduğunu, bunun için büyük altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Cheng, ihaleyi alacak şirketin ülkenin geleceğine yatırım yapıp yapamayacağına bakılması gerektiğini söyledi.

MERSİN’İ BEKLİYORUZ: Hükümetten, Mersin Limanı’nın özelleştirmesini bir an önce beklediklerini kaydeden Cheng, şu bilgiyi verdi: "OECD ülkelerinde bu gibi ihaleler, kapalı kapılar ardında, teknik toplantılar sonucu verilir. Türkiye’de herşey açık, şeffaf ancak, işin teknik yönü gözardı ediliyor. Mersin Limanı ihalesi 6 ay önce bittiği halde sonuçlanmamıştır. Bu ihalede belirsizlik vardır. Mersin’deki şüphe ve kaygıların olması, İzmir için de imtiyazlar konusunda sorunlar çıkartacaktır. Çin’de, Şanghay’da hükümet konteyner limanı için proje istedi, liman 2 yıl içinde faaliyete geçti. Biz Çin’deki 4 konteyner limanının yanı sıra Hong-Kong, Singapur ve Roterdam Limanı’nı da işletiyoruz."

DÖNÜM NOKTASI OLACAK: Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı, Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal da, konteynır taşımacılığın dörtte birinden fazlasının yapıldığı İzmir Alsancak Limanı’nın özelleştirilmesinin, bu konuda bir dönüm noktası olacağını bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı