ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Hüseyin Sözlü: Köprü için krediyi onaylamıyorlar

DHA
17.10.2017 - 11:25Son Güncelleme :
DHA

ADANA, (DHA)  - ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, merkez Seyhan ve Yüreğir İlçeleri'ni birbirine bağlayacak olan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün yapımı için almak istedikleri kredinin, İçişleri Bakanlığı tarafından geciktirildiğini savundu.
Yapılacak köprünün kent trafiğini rahatlatacağını belirten Hüseyin Sözlü, Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkan 240 milyon liralık borçlanma yetkisinin hala İçişleri Bakanlığı'nda onay beklediğini söyledi. Sözlü şöyle konuştu:
"Sayın Genel Başkanımız hükümetin girmiş olduğu tüm çıkmazlarda devletimiz ve milletimiz adına tavır koymuştur. Adana'da da şehir plancılığına aykırı yatırımların trafik yükünü de Milliyetçi Hareket Partisi'nin belediye başkanının kentte uygulamaya koyacağı Devlet Bahçeli Köprüsü omuzlayacak. İçişleri Bakanı kredinin onayını geciktirerek bu hizmetimizi engelliyor. Sayın Cumhurbaşkanına durumu bizzat ileteceğim. Her bir aylık gecikme Adana halkına eziyettir, milli ekonomiye on milyonlarca zarardır. Kredi verilse de verilmese de önümüzdeki yıl bu zamanlarda Adana halkı Devlet Bahçeli Köprüsü üzerinden geçiyor olacak."
160 MİLYONUNU KÖPRÜYE KULLANACAĞIZ
İstedikleri kredinin 160 milyon lirasını köprü yapımında kullanmak istediklerini söyleyen Hüseyin Sözlü şöyle devam etti:
"Adana halkının oylarıyla seçilen Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nden, 160 milyon lirası yalnızca Devlet Bahçeli Köprüsü'nün yapımında kullanılmak üzere 240 milyon liralık bir borçlanma yetkisi çıktı. Biz Devlet Bahçeli Köprüsü projesini hükümetin Adana'da şehir plancılığına aykırı olarak yaptığı yatırımların oluşturacağı trafik yükünü omuzlaması için oluşturduk. Bakınız köprünün hemen doğu yakasında hükümetin Çukurova Üniversitesi'nin sınırında gerçekleştirdiği 2000 yataklı şehir hastanesi, bölge adliye mahkemesi binası, onun arkasında numune hastanesi, kuzeyinde yeni Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kampusu, yeni şehir stadyumu; bunlar yeni yatırımlar. Bu yatırımların toplamının oluşturduğu trafik problemini çözmek için biz bu projeyi oluşturduk."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hüseyin Sözlü: Köprü için krediyi onaylamıyorlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı