"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Hüseyin Sermet’e iki ödül birden

PİYANİST ve besteci Hüseyin Sermet, İstanbul’da iki ödül aldı.

Birinci ödül, Andante okurlarının oyuyla Yılın En İyi Piyanisti seçilmesiyle geldi.
İkinci ödülü de İKSV’den 2012 Onur Ödülü oldu.
İki ödüllü Hüseyin Sermet’i, program arkadaşım Semih Gümüş’le birlikte TRT Türk’te hazırladığımız Açık Şehir programında konuk ettik.
13.5 yaşında Paris’e giden Sermet’in, yükseliş çizgisinin öyküsünü dinledik.
Bir çocuğun yabancı bir ülkede meslek uğraşı için yaptıklarını programda izleyebilirsiniz.
Aslında, bir icracı/bestecinin dünyada doruğa çıkışını anlatırken, bizdeki müzik eğitimi üzerine de düşüncelerini dile getirdi.
Hüseyin Sermet’in icracılığını bilirsiniz, CD’lerini de dinlemişsinizdir, besteciliğini ne kadar biliyorsunuz?
Kimdir Hüseyin Sermet?
“Piyanist, besteci ve eğitimci olan Hüseyin Sermet; geniş repertuvarı, imza attığı çalışmalarla taçlandırılmış otuz yıllık kariyeri müzikal ilgi alanlarını ve bir piyanist olarak çokyönlülüğünü yansıtıyor. Sanatçı bugüne kadar, Semyon Bychkov, David Robertson, Lorin Maazel, Mstislav Rostropovich, Vladimir Jurowski, Lawrence Foster ve Maria Joao Pires gibi dünyanın en iyi sanatçılarıyla performanslar ve kayıtlar gerçekleştirerek Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Kraliyet Filarmoni Orkestrası, NHK Senfoni Orkestrası, Orchestre de Paris ve Detroit Senfoni Orkestrası gibi seçkin topluluklarla çalıştı. Sanatçının bestelerinden “Çamlıca Yolunda”nın 1997 yılına Empéri Festivali’ndeki prömiyeri France Musique tarafından canlı yayınla izleyiciyle buluştu; ‘Rüya ve Kâbus’un (2001) prömiyeri Tokyo Senfoni Orkestrası tarafından yapıldı. ‘Heykeller’in (2006) prömiyeri ise İş Sanat’ta gerçekleştirildi. Hüseyin Sermet bugüne kadar Naïve, Harmonia Mundi ve Erato için pek çok kayda imza attı. Ödüllü çalışmaları arasında Ravel’in solo piyano çalışmaları, Alkan’a ithaf edilmiş üç kayıt (bu kayıtların tümü Diapason d’Or’la ödüllendirilmiştir), Maria Joao Pires ile gerçekleştirdiği Schubert’in dört el piyano için yazılmış yapıtları, Liszt’in son dönem yapıtları ve Si Minör Sonatı’ndan oluşan CD kaydı (her iki kayıt da Choc du Monde de la Musique’le ödüllendirilmiştir) bulunuyor. Ankara Devlet Konservatuvarı, Paris Konservatuvarı (burada Thierry de Brunhoff, Olivier Messiaen ve Nadia Boulanger ile çalışmıştır) ve Maria Curcio ile Londra’da eğitim gören sanatçı Maurice Ravel, Palma de Mallorca Chopin, Ettore Pozzoli, Francesco Paola Neglia, Queen Elizabeth ve Geza Anda piyano yarışmalarında pek çok ödüle layık görüldü. Sermet Münih ve Paris’te oda müziği dalında ve yazdığı yaylı çalgılar dörtlüsü ile beste alanında Lili Boulanger ile ödüllendirildi. Boğaziçi ve Marmara üniversiteleri tarafından fahri doktor ilan edilen sanatçıya 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı verildi.”

ÇARŞAMBA akşamı Cemal Reşit Rey Salonu’nda onun besteleri seslendirildi.
Reminiscences II - Az Kaldı Bayram Ola’nın da dünya prömiyeri yapıldı.
Programa neyzen olarak da katılan CRR Genel Sanat Yönetmeni Kemal Karaöz, Hüseyin Sermet’e besteleriyle ilgili sorular yöneltti.
Dinleyiciler, besteleri daha bilerek dinlediklerinden, daha çok sevdiler.
Seslendirilen besteleri; Mevsimler (Saisons), Reminiscences I - Çamlıca Yolunda, Reminiscences II - Az Kaldı Bayram Ola, Heykeller I - (Sculptures I).
Hüseyin Sermet, Sir Roger Norrington’un yönettiği Deutches Symphonie Orchester Berlin orkestrası eşliğinde Maurice Ravel’in Sol El İçin Piyano Konçertosu’nu 16 Haziran Cumartesi saat 20.00’de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda seslendirecek.

DÜNYANIN da tanıdığı bir piyanist ve besteciyi yazarken, Saint-Seans’ın Quartetler’ini dinledim... Hüseyin Sermet’le beraber Gérard Poulet, Isabelle Moretti, Christoph Henkel, Régis Pasquier icrası...

X