Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hüseyin Çelik oy oranlarını açıkladı

  Hürriyet Haber
  26 Ocak 2011 - 14:34Son Güncelleme : 26 Ocak 2011 - 16:32

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, partisinin yaptırdığı ankete göre, CHP'nin oyunun yüzde 23’ün biraz üzerinde, MHP'nin oylarının baraj civarında, AK Parti oylarının da yüzde 50'ye yakın olduğunu açıkladı.

  AK Parti tarafından yaptırılan seçim anketi kapsamında yedi bölgede toplam beş bin 369 denek ile yüz yüze bir görüşme yapıldığını anlatan Çelik,  şunları kaydetti:

  “Yaş grupları arasında AK Parti en homojen oy alan parti. Gençler de AK Parti’ye oy veriyor, orta yaşlılar da veriyor, yaşlılar da veriyor. Eğitimli kesim AK Parti'ye oy vermiyormuş. Ortaya çıktı ki, eğitimli kesimden de AK Parti alması gerektiği kadar oy alıyor. Hangi eğitimli kesimden AK Parti daha az oy alıyor? 50 yaşın üzerinde olanlar. Onlar CHP'ye oy veriyor. Onların bir kısmı hala daktilo döneminde kaldığı için onlar CHP'ye oy veriyor. Onlar statükocu tek parti zihniyetinin bir şekilde ince ayardan geçirdiği insanlardır.

  "AK PARTİ TÜRKİYE'NİN ÇİMENTOSU"

  Yaşlısı genci, kadını erkeği, Türk'ü Kürt'ü, bütün etnisiteler arasında  homojen, biri birine adeta milimetrik farklarla yakınlıkta oy alan tek parti AK  Parti'dir. Bu da AK Parti'nin Türkiye'nin çimentosu olduğunu gösteriyor.”

  Ankette “en beğenilen devlet adamı” araştırması da yapıldığını ifade eden Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “en yakınındaki isme beş kat fark attığını” kaydetti.

  Ankete göre, ekonominin bugünkü durumunu olumlu bulanların oranının yüzde 66 olduğuna dikkati çeken Çelik, “Ankete göre CHP'nin oyu yüzde 23'ün bir gıdım üzerinde, MHP baraj civarında dolaşıyor, biraz barajın üzerinde. AK Parti de yüzde 50'ye yakın” dedi.

  “PARTİLER ŞARAP DEĞİL”

  Çelik, AK Parti Genel Merkezinde yaptığı basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları nedeniyle,  Erzurumlulara “Olimpiyat nedeniyle geliriniz arttı mı?” diye sorduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

  “İşte CHP'nin ufku bu kadardır. İşte CHP'nin çapı bu. Düşünün  uluslararası, dünya çapında bir organizasyon yapıyorsunuz, bu 40-50 yılda gelen  bir fırsattır. Bu ülkenizin tanıtımı açısından müthiş bir fırsattır ama Sayın  Kılıçdaroğlu'nun saplandığı mantık burasıdır. Olimpiyatlar orada yapıldığı zaman çantalarla para dağıtılacağını kimse zannetmiyor, belki sadece Kılıçdaroğlu zannediyor.”

  CHP'de herkesin “ayrı telden çaldığını”, farklı şeyler söylediğini savunan Çelik, “Biz eleştirdiğimiz zaman, 'Biz Türkiye'nin en eski, en köklü partisiyiz' diyorlar. Kusura bakmayın partiler şarap değil ki yıllandıkça makbul olsunlar” dedi.

  FAİLİ MEÇHULLER
         
  Hrant Dink'i, Gaffar Okkan'ı, Uğur Mumcu'yu öldüren katil zihniyetin aynı zihniyet olduğunu belirten Çelik, bu zihniyetin devlet içinde çöreklenerek bazılarının desteğini aldığını savundu. Çelik, şöyle devam etti:

  “Bir şekilde bu insanlar bertaraf edilmişlerdir. Bu üçünü öldüren ve öldürten zihniyet alçak zihniyettir. Hrant Dink ile ilgili olarak olayın hemen ardından katil zanlıları, onun destekçileri yakalanmıştır ve şu anda mahkemeye hesap veriyorlar. 'Arif Doğan'la ilgili ne yapıldı?' diye soruyorlar. Arif Doğan şu anda yargıya hesap veriyor. Çorap söküğü gibi söküldü. Nasıl oldu bunlar, bu  çeteler nasıl şu anda yargıya hesap veriyor? Kim yaptı bunları? Kimin oluşturduğu demokratik ortam ve atmosfer sayesinde bu ortam gerçekleşti? AK Parti hükümeti olmasa bunlar olur muydu?”

  Çelik, Mutki'de toplu mezarların açılmasından, asit kuyularının  aranmasından söz ediliyorsa, herkes etnik kimliğini ifade edebiliyorsa bu ortamı  AK Parti'nin oluşturduğunu belirterek, faili meçhul cinayetlerin de AK Parti  döneminde sona erdiğini ifade etti.

  “BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜZERİNDE TARTIŞILAN BİR KONU DEĞİL”
         
  Çelik, basın toplantısında, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “Başkanlık sistemine ilişkin çekinceleri bulunduğunu” söylediğini hatırlatarak, başkanlık sistemi hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine de şunları söyledi:

  “Başkanlık sistemi şu anda hükümetin AK Parti'nin gündeminde ağırlıklı olarak konuşulan, üzerinde çalışılan bir konu değildir. Ama başkanlık sistemi bugün değil, 1980'lerden sonra Türkiye'de hep konuşulan, özellikle fikir yürütülen bir konudur. Demokrasi varsa, özgürlük varsa, başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi, demokratik parlamenter sistem, bütün bunları herkes her zeminde konuşabilir. Ama şu anda AK Parti'nin gündeminde bu konu yoktur.
  Sayın Cumhurbaşkanımızın çekincelerine de saygımız vardır. Bunun daha iyi olduğunu söyleyenlerin fikirlerine de saygımız vardır. Ama Türkiye şu anda parlamenter demokratik sistem ve rejimle yoluna devam ediyor. Bu konuda bir problem yok.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı