Hürriyet'in gücüne uluslararası onay

Hürriyet Haber
03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu DCR/Duff & Phelps, Hürriyet Gazetesi'nin yabancı para üzerinden (BB-) olan notunu teyid etti. DCR/Duff & Phelps, Hürriyet'in TL bazında (BBB-) olan notunu da yineledi. Doğan yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik, ‘‘Bu, Hürriyet'in finans ve yatırım gücünün uluslararası boyutta tescilidir’’ dedi.

YAŞANAN ekonomik ve siyasi krizlere rağmen, Hürriyet Gazetesi, finansal ve mali gücüne uluslararası piyasalardan bu yıl da onay aldı. 46 ülkede 100 binden fazla kuruluşa kredi notu veren dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından DCR/Duff & Phelps, yabancı para üzerinden Hürriyet'e geçen yıl verdiği, Türkiye'nin kredi notu ile sınırlı en yüksek not olan (BB-) notunu, TL üzerinden ise finansal gücü yüksek ve yatırım yapılabilir anlamına gelen (BBB-) notunu bu yıl da değiştirmedi. Geçen yıl medyada uluslararası kredi notu alan ilk kuruluş Hürriyet olmuştu.

Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı Soner Gedik, DCR/Duff & Phelps'in verdiği bu notun, Hürriyet'in finansal gücünü ve yatırım kategorisindeki yerini uluslararası boyutta bir kez daha tescil etmesi anlamına geldiğini söyledi. Gedik, Hürriyet'e verilen bu notların tüm dünyada ve Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi kriz ortamında alındığına işaret etti.

DCR/Duff & Phelps, derecelendirme gerekçelerini açıklarken Hürriyet Gazetecilik'in işletme ve stratejik durumu hakkında, ‘‘Hürriyet, Türkiye'nin lider ulusal gazetesi olmasından ve özellikle gazete ilanlarındaki güçlü konumundan yararlanmaktadır. Bu piyasa konumu, özellikle orta ve üst gelir düzeyinde yoğunlaşan okuyucu profilinin ve tirajının oldukça istikrarlı olması ile desteklenmektedir’’ denildi.

SEKTÖRÜN DURUMU

Soner Gedik, DCR/Duff & Phelps'in değerlendirme gerekçelerini şöyle özetledi:

‘‘DCR/Duff & Phelps, sektöre ilişkin değerlendirmesinde, Türk gazete pazarının temel karakteristik özelliklerinden birinin, düşük penetrasyon (piyasaya nüfuz) oranının devam ettiğini belirtiyor. B da mevcut şirketlerin uzun vadede gazetelerin tirajını artırmaları için önemli bir potansiyel yaratıyor. DCR Duff & Phelps, ayrıca, Türkiye'de ilan ve reklam gelirlerindeki artışın ekonominin genel büyüme oranınını aşacağını tahmin ediyor. Telekomünikasyon gibi sektörlerdeki rekabetin artmasının ve özelleştirme gibi yapısal reformların, ilan ve reklam gelirlerindeki artışı tahrik edecek unsurlar olabileceğine dikkat çekiyor.’’

HÜRRİYET'İN GÜÇLÜ PROFİLİ

Gedik, DCR/Duff & Phelps'in değerlendirmesinde Hürriyet'in güçlü faaliyet ve finans profili'nin, Hürriyet'i hem Doğan Medya Grubu'nun (DMG) hem de Doğan Holding'in önemli bir parçası yaptığına dikkat çektiğini söyledi.

DCR/Duff & Phelps, verdiği yüksek notun gerekçelerinde, Hürriyet'in DMG'nin en büyük basılı yayın dağıtım ağına sahip olması ve gazete kağıdı dahil yayın malzemelerini toplu satın alması gibi grup sinerjilerinden de istifade ettiğine işaret etti. DCR/Duff & Phelps'in değerlendirmesinde, genel olarak güçlü bir finansal yapısı olan Hürriyet'in geçmişten beri büyük kárlar ve faaliyet nakit akışı yarattığı belirtilerek, ‘‘Tiraj ve ilan gelirlerindeki artışlar, şirketin gelirlerinde önemli artışlar sağlayacaktır’’ denildi.

DCR/Duff & Phelps'in gözüyle Hürriyet

<ı>Hürriyet, Türkiye'nin lider gazetesi.

Hürriyet'in ilanlardaki konumu güçlü.

Hürriyet'in yüksek tirajı istikrarlı.

Hürriyet'in finansal yapısı çok güçlü.

Türkiye'nin notuyla sınırlı en yüksek not

DCR/Duff & Phelps Türkiye Başkan Vekili Prof. Dr. Selçuk Abaç, bu notların önemini şöyle yorumladı: ‘‘Hürriyet'e Türk Lirası üzerinden verilen (BBB-) notu bu yıl da değiştirilmedi. Bu notun bulunduğu kategori, yatırım kategorisi içinde. Bu kategori (AAA) dan (BBB-)'ye kadar. Hürriyet'in Türk Lirası notu, Hürriyet'in TL yükümlülüklerini yerine getirebilme açısından ne kadar güçlü bir konumda olduğunu gösteriyor. Hürriyet'in yabancı para üzerinden aldığı (BB-) notu ise Türkiye'nin kredi notuyla sınırlı en yüksek not. (BB-) kredi notu, menkul kıymetleştirme yapılması halinde ülke kredi notunun üç kademe üzerinde not alınabilmesini, böylece yabancı para bazında da (BB-)'den (BBB-)'ye çıkıp ülke kredi notunun üzerinde yatırım kategorisinde şartlarda borçlanma yapılabilmesini sağlayacaktır.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı