Dünya Haberleri

  Hürriyet'e üç ülkeden geçmiş olsun

  Hürriyet Haber
  14.09.2015 - 21:10 | Son Güncelleme:

  ALMANYA, Fransa ve İngiltere’nin İstanbul’daki başkonsolosları, gazetenin geçen hafta uğradığı saldırılara karşı tepkilerini ortaya koymak üzere dün Hürriyet Gazetesi’nin İstanbul’daki merkezini ziyaret ettiler.

  Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen ve İngiltere’nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’le görüşerek geçmiş olsun dileklerini ilettiler ve basın özgürlüğünün önemine ilişkin mesajlar verdiler.

  AB’DE ENDİŞE KAYNAĞI

  Almanya Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğüyle ilgili Türkiye’deki durumun Avrupa Birliği’nde herkesin radarında olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu (durum), hem bizim ülkelerimiz hem de genel olarak AB için endişe kaynağı. Biz burada aynı zamanda AB için önem taşıyan değerlerin yayılması için de bulunuyoruz, bu değerlerin Türkiye’de hâkim olmasını umuyoruz. İşlevsel bir demokrasinin tesis edilmesi için bu değerler çok önemli.”

  KINIYORUZ

  Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach da, “Buradaki tüm gazetecilere ve aynı zamanda bu ülkede basın özgürlüğüne inanan herkese geçmiş olsun demek istedik. Hangi taraftan olursa olsun, gazetelere karşı olan bu tür göz korkutma eylemlerinin geçmiş olduğunu umuyoruz” diye konuştu.
  İngiltere’nin İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage da “Basına karşı olan tüm saldırıları kınıyoruz. Vermek istediğimiz temel mesaj budur” diye konuştu.

  Etiketler: üç ülke
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı