Gündem Haberleri

  Hürriyet'e bakınca diğer gazeteler sıkıcı geliyor

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CNN Türk'ün kuruluşu için Türkiye'de bulunan CNN Başkan Yardımcısı Kenneth Tiven, ABD'nin önde gelen gaztecilerinden biri. Tiven, ‘‘Hürriyet'e baktıktan sonra The International Herald Tribune, Frankfurter Allgemeine Zeitung ya da Süddeutsche Zeitung insana sıkıcı geliyor. Türk gazetelerinde haberlerin görselleştirilmesi çok başarılı. Ama ne yazık ki aynı başarıyı Türk televizyon kanallarında görmek mümkün değil’’ diyor

  Önümüzdeki eylül ayında Türk televizyon haberciliği tarihinde yeni bir çığır açılacak: Türk halkı, yarım saatte bir haber verecek olan ‘‘CNN Türk’’le tanışacak. Türkiye'nin en büyük medya kuruluşu Doğan Medya Grubu ile dünyanın en saygın ve en büyük yayın kuruluşu CNN'in ortak girişimi sonucu kurulan CNN Türk'ün hazırlık çalışmaları iyice yoğunlaştı. Bu nedenle ABD'nin Atlanta kentindeki CNN merkezi ile Güneşli'deki Hürriyet Medya Towers arasında, mükemmeli yakalama konusunda güzel bir yarış var.

  Türkçe yayın yapacak olan CNN Türk için kurulan ‘‘Atlanta-İkitelli haber hattı’’ndaki yarışın temposu, son günlerde iyice hızlandı. Bu yarışın ağır toplarından biri CNN Başkan Yardımcısı Kenneth Tiven... Tiven, CNN'in araştırma ve geliştirme projelerinden sorumlu. Adının önüne eklenen unvanlara hiç önem vermiyor. Ancak Tiven, ABD'de yazılı ve görsel basının en önde gelen gazecilerinden biri. Columbia Üniversitesi gazetecilik okulundan mezun. Yazılı basında başladığı habercilik kariyerinde The Washington Post'un dış haberler editörlüğüne kadar yükseldi. Teknolojiye olan yatkınlığı Kenneth Tiven'ı 1970'li yıllarda, teknoloji ve haberciliğin iç içe geçtiği televizyon haberciliğine yöneltti. Tiven, televizyon haberciliğinde yıldırım hızıyla gelişen teknolojinin her aşamasına yakından tanık oldu. Teknoloji ve habercilik yetenekleri arasındaki dengeyi ikincisi lehine korudu. NBC'de üst düzey yönecilik yaptı. 1992'de girdiği CNN'deki işinde 4 kıtada 10 televizyon kanalının kuruluşuna imza atma başarısını gösterdi. Güney Afrika'da geçen yıl bir televizyon kanalını 1 ay içinde kurarak kırılması zor rekorun sahibi oldu.

  TIVEN'DEN ÖVGÜ

  Ocak ayından bu yana bütün dikkatini CNN Türk'de yoğunlaştırdı. Bir kaç haftadır da Türk medyasının kalbinin attığı İkitelli'nin konuğu. İkitelli'de kurduğu üssünde bir kaç haftadır sabır isteyen bir iş yapıyor: Türkiye'deki özel televizyon kanallarının haber bültenlerinin kasetlerini izliyor. Sonuç: ‘‘Benim olmasını istediğim gibi iyi tanımlanmış, iyi açıklanmış bir içeriğe sahip değiller. Türk televizyon kanallarını Türk gazeteleri kadar ilginç bulmadım. Türk gazeteleri gerçekten çok ilginç. Haberlerinin sunuşu, renkli ve atak tarzları, okuyucuyla doğrudan iletişim kurma yetenekleri çok etkileyici. Örneğin Hürriyet'e baktıktan sonra The International Herald Tribune, Frankfurter Allgemeine Zeitung ya da Süddeutsche Zeitung insana sıkıcı geliyor. Çünkü Türk gazetelerinde haberlerin görselleştirilmesi çok başarılı. Ama ne yazık ki aynı başarıyı Türk televizyon kanallarında görmek mümkün değil.’’

  Bu yüzden Türkiye'de CNN Türk projesi üzerinde çalışmak ona başka bir heyecan veriyor. Türk izleyicisinin şimdiye kadar hiç tatmadığı bir mükemmeliyete, 'çok yüksek nitelikli, çok enerjik ve çok istekli' diye nitelediği Türk habercilerle birlikte ulaşacaklarından hiç kuşku duymuyor: Tiven şöyle diyor:

  MÜKEMMEL TEKNOLOJİ

  ‘‘Hiç bir siyasi yaklaşım gütmeden, görsel olarak heyecan verici bilgilendirici bir tarzımız olacak. Herşeyden önemlisi CNN Türk, CNN Irternational'ın Türkçeye tercümesi olmayacak. 65 milyon Türk insanı için haber yapan ulusal bir Türk kanalı olacak. CNN Türk yayını, CNN know how'ı ile Türk habercileri tarafından Türkiye'de Türk izleyicisi için hazırlanacak. 24 saat haber tarafsız ve dengeli habercilik ilkelerinden şaşmadan Türk izleyicisine yıldırım hızıyla ulaşacak. Türk habercilerin hazırladıkları haberlerin yanı sıra CNN'in tüm haber ve görüntü malzemesi CNN Türk'ün anında elinin altında olacak. Örneğin Meksika'da büyük bir deprem olduysa, bu depremin görüntüleri CNN International ile aynı anda CNN Türk'de de yayınlanacak. Bu iş için CNN Türk'ün CNN International'ın Atlanta'daki merkezinde bir ekibi bulunacak. Aynı şekilde CNN Türk'ün haberlerini CNN de kullanabilecek. Örneğin, CNN Türk Öcalan davasını izliyor olsaydı, Bu CNN International için büyük bir kolaylık olurdu.’’

  Politika ve ekonominin yanı sıra sanat, kültür ve spora da yer verecek olan CNN Türk'de sadece haber değil, talk şovlar ve haber programları da yer alacak. Zaman içinde içerik daha da zenginleştirilecek:

  ‘‘Çünkü bu bizim için gel-kur-git, çabuk para kazan projesi değil. İşbirliğinin uzun soluklu olmasını istiyoruz. Doğan Grubu da bu işe para ve insan emeği koydu, CNN de. Başarılı olursak, Doğan Grubu için de iyi, CNN için de. Ama bu işten ilk yıl zengin olmayacağımız açık. CNN için burada olmak çok önemli. CNN Türk'ün bazı teknolojik ekipmanı CNN'in şu anda elinde bile yok. Teknoloji büyük bir hızla değiştiği, CNN Türk de her şeyin en yenisini aldığı için CNN'in bir çok ekipmanından daha ileri teknoloji sahibiz şu anda.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı