Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hürriyet yazarları kararı yorumladı

  Hürriyet Haber
  11 Aralık 2009 - 20:13Son Güncelleme : 11 Aralık 2009 - 20:27

  Hürriyet yazarları DTP'nin kapatılma kararını yorumladı.

  İşte Hürriyet yazarlarının DTP'nin kapatılması ile ilgili yorumları:

  Oktay Ekşi

  Bir siyasi partinin kapatılmasının demokrasi için kayıp ve kusur olduğunu hepimiz daha önceki deneyimlerle de gördük.

  Ancak siyasi parti kapatmanın o siyasi cereyanı ortadan kaldırmadığı bu nedenle kapatma kararının hemen hiçbir zaman verilmesi gerektiği şeklindeki iddialar da demokrasinin ruhuna şekle uygun görünse bile çok zorunlu durumlarda pekala makul ve meşru hale gelebilir.

  Bizim anayasamız ve siyasi partiler yasamız Türkiye’de ülke ve ulus bütünlüğümüz anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen temel hükümlerini tehdit eden eylemlerin odak noktası haline gelen siyasi partilerin kapatılmasını kabul etmektedir.

  Bölge, ırk ve din esasına dayalı siyasi parti kurmak veya o kimliğe bürünmek de kapatılma nedenlerinden biridir. Bunlar AİHM tarafından da kabul gören kriterlerdir.

  Birilerinin Venedik Kriterleri diye ikide bir sözünü ettiği kriterler benim kanaatime göre Türkiye gerçekleri ışığında geçerli değildir.

  Bizim demokrasimiz hala demokrasiye aykırı düşmeyecek önlemlerle koru7nmak ihtiyacındadır. Demokratik toplum partisi aynı siyasi doğrultuda daha önce partileşmiş örgütler gibi maalesef bu kriterlere ısrarla karşı çıkmış bulunmaktadır.

  Vardıkları sonuç beklenmedik veya bilinmedik bir sonuç değildir. Ya Anayasanın ve siyasi partiler yasasının demokrasiye uygun kriterlerine bağlı siyaset yaparlar yahut da buna aykırı davranmanın ciddi bir bedeli olduğunu öğrenirler.

  Üzgünüm ki bugünkü DTP kadrosu da daha öncekilerden ders almamış olmanın bedelini ödemek durumunda kaldı.

  Ertuğrul Özkök

  Bu karar demokratik ülkelerdeki benzer uygulamaya bakıldığında hukuki açıdan itiraz edilmeycek bir karar. Ancak siyasi açıdan baktığımız zaman, bu kararın hem zamanlaması, hem de yaratacağı sonuçlar açısından çok dikkatli yönetilmesi gereken sonuçları olacağını tahmin ediyorum.

  Önce DTP'nin sorumluluk sahibi üyelerinin, çok dikkatli olması gerekiyor.

  Parti kapatmanın onlarda bir mazlumluk duygusu yaratacağını tahmin ediyorum. Ama bunu aşmak gerekir. Bunu yine siyasetle, aşmak demokrasinin sınırları içersinde kalarak yapmak gerektiğini düşünüyorum.

  Anayasa Mahkemesi'nin kararında bir husus beni hem şaşırtı , hem de düşündürdü. Sayın Ahmet Türk, Aysel Tuğluk DTP'nin diyalaoğu en açık, en sorumluluk sahibi üyeleri arasında yer alıyor. Her ikisinin milletvekilliğinin düşrülmesi bence iyi olmadı. Ben doğrusu o ikisinin milletvekilliğinin düşürülmesi gerekçelerini merak ediyorum. Ahmet Türk'un dün ilk yaptığı açıklamada bence yapıcıydı. Ancak Sine-i Millete dönme kararı konusuda kararlı olduğunu söylemis olması düşündürücü. DTP'nin bunu yapmak yerine kararı parlamento lehine yürütmeye devam etmesi, bütün Türkiye kamuoyu önünde, hem çözüm isteyen insanlar gözünde, daha güçlü hale getircektir.

  Umarım, yarın ( cumartesi ) alacakları kararda, Sine-i Millet konusunu bir daha gözden geçiriler. Bu arada Ahmet Türk'e söylemek istediğim gecikmiş bir düşüncümi de aktarmak isterim.

  İzmir'deki olaylardan sonra, bunu yapanları ve İzmir halkını ağır bir dille eleştirmek yerine şunu söyleseydi, çok daha destek alırdı:

  " Biz İzmir'de de konvoy yaptık. Şehirden konvoyla geçiyoruz. Çünkü biz bütün Türkiye'nin partisiyiz. Çünkü hem Türklerin hem Kürtlerin oyuna talibiz. Öteki partilerin konvoylarına nasıl bakılıyorsa bizim partimizin konvoylarına da aynı gözle bakılmalıdır.

  Eğer DTP bütün Türkiye'nin partisi ise, bu iddasını hala sürdürüyorsa, siyasete devam edeceği yer, TBMM'dir.

  Yalçın Doğan

  Maalesef kötü oldu. Kapatılan partinin yerine yenisi nasıl olsa kuruluyor. Şimdi yenisi kurulacak ama kötü olan Kürt açılımının nasıl devam edeceği

  Bu konuda insanların kafasında belirli kuşkular oluşacak.

  O açıdan tedirginlik duyuyorum.

  Enis Berberoğlu

  Hukuken doğru bir karar ama siyasi sonuçları ağır olacak.

  Mehmet Y. Yılmaz

  İddianame ile yasalarla meseleye bakacak olursak DTP’nin kapatılmasında şaşılacak bir durum yok.

  Bu normal bir sonuçtur. Ancak DTP’nin kapatılmış olması Türk siyasetini demokratik zemine çekme isteklerinin bir sonraki partiye kalmasına yol açacak.

  Bundan sonra kurulacak partinin şiddeti, kesin olarak reddederek ortak sorunumuzu çözmek için demokratik zeminleri kullanmasını diliyorum.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı