Ege Haberleri

EGE

  Hürriyet Treni sanayiciye ilham

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  01.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.10.2009 - 20:41

  Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Hürriyet Treni’nden esinlenerek hazırladığı proje ile kiralanan 3-4 vagon fuar alanına dönüştürülerek Türkiye’yi gezecek.

  ULAŞTIRMA Bakanlığı’nın yapacağı 350 milyarlık yatırımdan pay almak isteyen Egeli sanayiciler harekete geçti. Hürriyet Gazetesi ve Devlet Demir Yolları işbirliğinde gerçekleştirilen Hürriyet Treni’nden esinlenerek üretilen proje kapsamında, kiralanan 3-4 vagon ulaştırma sanayi ürünlerinin sergilendiği fuar alanına dönüştürülecek ve Türkiye’yi il il gezecek.

  Ulaştırma sergisi

  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ulaştırma Bakanlığı’nın gelecek yatırım planları içinde en büyük payın TCDD bünyesinde olduğunu belirterek, “TCDD’nin yatırımlarından Türk sanayisinin de pay alması için ulaştırma sanayi sergisi oluşturmaya karar verdik. İhtiyaç duyulan ürünlerin yerli piyasadan sağlanması için vagon kiralayarak bunları fuar holleri şeklinde düzenleyeceğiz ve il il sergilenmesini sağlayacağız” dedi.

  Konuyu ilettikleri Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da projeye sıcak yaklaştığını kaydeden Yorgancılar, daha önce de savunma sanayi ihtiyacının yerli sanayiciden karşılanması için Türk Silahlı Kuvvetleri ile ortak sergi düzenlediklerini hatırlattı.

  FİKİR BABASI OLDU

  Projeyi geliştiren EBSO Meclis Üyesi Atilla Üner, “Hürriyet Treni, her yeri dolaşarak çeşitli çalışmalar yapıyor. Yıllarca demiryolu sektörü ile çalışan biri olarak bunu neden sanayiciler olarak biz de yapmıyoruz diye düşündüm” dedi. Projeyi yürütmek için EBSO bünyesinde bir komite oluşturulacağını ifade eden Üner, Türkiye’de bir ilkin gerçekleşeceğini ve çok heyecan duyduklarını söyledi.
  Sanayiciye büyük avantaj
   Üner, “Proje sanayiciye avantaj sağlayacak. Bir firma, yılda 5-6 fuara katılıyor. Bu yola katılırsa fuar sayısını 15’e çıkarmış olacak, uygun koşullarda tanıtım imkanı bulacak. Proje başarılı olursa, uluslararası hale de getirilebilir” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı