Gündem Haberleri

  Hürriyet Dünyası 45 dakikada adını ve ailesini buldu

  Mustafa KÜÇÜK/İSTANBUL
  17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hurriyet.com.tr acil ameliyat edilmesi gereken zihinsel engelli kadının önce adına sonra ailesine ulaşılmasını sağladı. Adını bile hatırlamayan kadın daha önce pek çok kez haberlere konu olmuş Öznur Uyar’dı. Bu haberde Hürriyet Dünyası’nın etkisini ve Öznur’un dramını okuyacaksınız...

  ZİHİNSEL engelli 46 yaşındaki Öznur Uyar, 14 Ağustos’ta bir inşaatın asansör boşluğuna düşmüş şekilde bulundu. Haydarpaşa Numune Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği’ne götürüldü. Muayene sonrası bel omurunda kırıklar tespit edildi. Öznur Uyar’ın acil ameliyata alınarak bel omuruna vida takılmasına karar verildi. Fakat çok riskli olan bu operasyon öncesi, hastanın birinci derece yakınlarından bir kişinin imza vermesi gerekiyordu. Hastane yetkilileri, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan hastanın, yakınlarına bir türlü ulaşamadığı için operasyonu gerçekleştiremiyordu. Hurriyet.com.tr bu acil durumu haberleştirdi. Hastaneden 45 dakika sonra müjdeli haber geldi: “Annesi ve oğlu hastaneye gelip imza verdiler. Operasyon hazırlıkları başladı.”

  Hastane açısından Öznur Uyar’ın ismine ulaşmak kolay olmadı. Hastanın ameliyata alınması için kimlik bilgilerine ulaşmak isteyen hastane yetkilileri “Benim adım Nazan” diyen kadının iki gün sonra isminin Öznur olduğunu öğrenebildiler. Hastane personeli internette arama motorlarına girip ismini yazdılar. Hürriyet’in yaptığı haberdeki fotoğrafından kimliğinin Öznur Uyar olduğunu öğrendiler. Hastanın yakınlarına ulaşmaya çalıştılar ama zihinsel engelli Öznur Uyar hiçbir yakının irtibat numarasını veremedi.

  Telefon ve mail yağdı

  Bu acil durumu hurriyet.com.tr haberleştirdi. Haberde hastanenin telefonları ve haberi yapan muhabirin mail adresi yer aldı. Yüz binlerce okurun ilgi gösterdiği haber için hastanenin telefonları ve mail adresine ihbarlar yağdı. Hastayla ilgili ellerindeki tüm bilgileri paylaştılar ve hızlı bir şekilde hastaneden annesi ve oğluna ulaşıldığı haberi geldi.

  Hayallerindeki Murat uğruna...

  ÖZNUR Uyar, 6 yaşına gelinceye kadar normal bir çocuktu. İlokula başladığında öğretmeni “Bu çocukta bir sorun var” dedi. Annesinin götürdüğü ünlü bir psikolog da “Bu çocukta yüzde 50 zekâ geriliği var” diye rapor yazdı. 19 yaşına geldiğinde her gece rüyasında gördüğü “Murat” adlı bir sevgili yarattı kendine. Onunla evlenebilmek için evden kaçıyordu. Evden her kaçtığında yüzlerce Murat çıkıyordu karşısına. İlk kez 19 yaşında tecavüze uğradı. Nazik Hanım, dedektif gibi iz sürüp tecavüzcü genci yakalattı. Öznur, tecavüzcüsüyle evlendirildi. Gelinlik bile giydirilmeyen Öznur’un köle gibi kullanılmasına yüreği dayanmayan Nazik Hanım, kızını 2 ay sonra kendi evine geri getirdi. Öznur’un 1997 yılında bir çocuğu oldu. “Bebeğin babası kim bilmiyoruz’’ diyor Nazik Uyar ve ekliyor: “Hamile olduğunu fark ettiğimizde aldırabilirdik çocuğu. Ama anne olmak, Murat’ın çocuğunu  dünyaya getirmek istedi.”

  İzmirliler kan için koşmuştu

  HÜRRİYET Dünyası, Foça’daki terör saldırısı sonrası yaralı askerler için kan ihtiyacını haber yapmış, İzmirliler bu çağrıya uyup 20 dakika gibi kısa bir sürede  ihtiyaç duyulan kanı fazlasıyla karşılamıştı. Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök, 12 saatte 6 bin kişinin Kızılay’a kan bağışlamak için başvurduğunu ve bir günde 907 ünite kan alındığını açıklamıştı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı