hurriyet.com.tr'NİN HABERİ TURİZMCİLERİ AYAĞA KALDIRDI

Hürriyet Haber
01 Ağustos 2012 - 11:50Son Güncelleme : 01 Ağustos 2012 - 16:28

Hurriyet.com.tr'nin dün gündeme getirdiği 'Kürtaj turizmi' haberi bugün Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) ana gündem maddesi oldu. Yönetim Kurulu toplantısı sırasında Hurriyet'i arayan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, adı geçen turizm acentasının disiplin kuruluna sevk edildiğini ve Turizm Bakanlığı nezdinde de soruşturma açılacağını söyledi.

 

Türkiye'de uzun süre devam eden kürtaj ve yasak tartışması sonrası İstanbul merkezli Baracuda Tour tarafından sunulan yurtdışında kürtaj dahil turlar, turizmcileri de harekete geçirdi. 

TÜRSAB, bugünkü Yönetim Kurulu toplantısında bu konuyu ana gündem maddesi olarak belirledi. Toplantı devam ettiği sürede, hurriyet.com.tr'yi arayan Ulusoy, böyle bir girişimin ahlaki, etik ve geleneklerimize uygun olmadığını belirterek söz konusu şirketin disiplin kuruluna sevk edildiğini, Turizm Bakanlığı nezdinde de soruştuma başlatılacağını belirtti.

/images/100/0x0/55eb0668f018fbb8f8a618e0

'AHLAKİ VE TİCARİ DEĞİL'

Ulusoy, "Biz yıllardır sağlık turizmini geliştirmeye çalışıyoruz. Bunun altyapısını Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Eczacılar Birliği ile oluşturmaya ve yürütmeye çalışıyoruz. Ülkemiz sağlık hizmetleri konusunda çok üst seviyede ama diğer taraftan organ mafyası gibi konulara karşı olduğumuzu her fırsatta ifade ediyoruz.

"Bu acentanın sahibi olan kişi kendi görüşünü ortaya koymuştur. Yönetim Kurulu kararıyla bu acentayı disiplin kuruluna veriyoruz. 'Kürtaj turizmi' diye bir şey olmaz. Bu ne ahlaki, ne ticari ne de geleneklerimize uygundur" dedi.

Bu firmanın faaliyetinin tüm acentaları zan altında bıraktığını da ifade Ulusoy, sağlık turizmi ile ilgili yapılan hizmetlerde Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınmadan hareket edilmediğini de belirtti.

YASAK, ‘KÜRTAJ TURİZMİ’Nİ DOĞURDU

Kendisinin konuyu Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile de paylaştığını belirten Ulusoy, "Bakan Bey de bu konuda çok sert ve böyle bir şeyin olamayacağını söyledi" dedi.

'TÜRKİYE'NİN KAŞINMAYA DEĞİL OKŞANMAYA İHTİYACI VAR'

Tüm tur operatörleri adına konuşacak yetkili organın TURSAB Yönetim Kurulu olduğuna dikkat çeken Ulusoy, aynı firmanın bundan önce de benzer durumlarla gündem yaratmaya çalıştığına dikkat çekti ve "Altı ayda bir bu kişinin yaptığı şeylerle uğraşıyorum" dedi.

Ulusoy, Türkiye'nin bu tür tartışma yaratacak olaylarla meşgul etmenin doğru olmadığını savunarak, "Bu ülkenin kaşınmasına gerek yok... Türkiye'nin kaşınmaya değil okşanmaya ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

POLATOĞLU: "İLLEGAL BİR ŞEY YOK, ŞAŞKINIM"

Görüşme sonrası ulaştığımız Baracuda Tour'un yöneticisi Cem Polatoğlu, yaptığının illegal bir şey olmadığını ve kararı şaşkınlıkla karşıladığını belirtti.

30 senedir sağlık turizmi alanında hizmet verdiklerini belirten Polatoğlu şunları söyledi:

"Sonuçta bir doktor raporu alıyoruz. Bunun sonucunda hastayı, hastaneye teslim ediyoruz. Bundan sonra hastane ile muhatap olan müşterinin kendisi oluyor. Bunda illegal bir şey yok. Elbette iş ekmeğimle oynanacak noktaya gelirse, bu hizmetten vazgeçebilirim. Sonuçta, turizmin onlarca çeşidi var.
Bununla birlikte ben bu turizm modelini gelen talepler üzerine başlattım. Baracuda Tour ile ilgili şimdiye kadar müşterilerinden gelmiş ciddi bir şikayet bulamazsınız."

Polatoğlu, Ulusoy'u da uzun yıllardan beri tanıdığını geçen TURSAB Başkanlığı seçimlerinde kendisine rakip olduğunu bu nedenle disiplin kararı sonrası kafasında soru işaretlerinin oluştuğunu da belirtti.

Ulusoy ise bu iddiaya karşılık "benim tek rakibim yine kendimdir. 14 yılda 20 dönemdir bu görevi sürdürüyorsam bunun bir anlamı vardır" diye yanıt verdi.

ekaplangil@hurriyet.com.tr

Emek Kaplangil

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı