Hürriyet, artık dünya şirketi

Yalçın ÖZÜM- Serhat TEZCAN/ BURSA, (DHA)
25.10.2008 - 11:53 | Son Güncelleme: 25.10.2008 - 11:56

HÜRRİYET Gazetesi İnsan Kaynakları Koordinatörü Sancak Basa, ‘Hürriyet'in dünya şirketi olma yolunda dev adım attığını söyledi.

. Basa, “Şu anda 7 ayrı ülkede konuşlanmış toplam 4 bin 500 personeli olan yeni bir medya grubunun daha yönetimi Hürriyet Gazetesi'nin kontrolü altındadır. Hürriyet Grubu, 2000 yılında uluslararası ortakları olduğu halde artık uluslararası arenada bir oyuncu olarak Türk kamuoyunun karşısındadır” dedi.

Uludağ Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları Topluluğu ULİNKA'nın işadamları ile yöneticilerin öğrencilerle bir araya gelerek deneyimlerini aktarması amacıyla ‘İnsan Kaynakları Zirvesi' düzenlendi. Zirveye konuşmacı olarak katılan Hürriyet Gazetesi İnsan Kaynakları Koordinatörü Sancak Basa, üniversite öğrencilerine Hürriyet Grubu hakkında bilgi verdi. Esprili anlatım tarzı ile öğrencileri zaman zaman güldüren Sancak Basa, iş yaşamına atılacak gençlerin kendilerine güvenmelerini, iş görüşmelerinde kendilerinin tercih edilmesini sağlayacak olan farklı özelliklerini yansıtmalarını istedi.

Hürriyet Grubu'nun, merkezi Rusya'da olan bir medya şirketini Türkiye'de ilk defa uluslararası platformda açık çağrı yöntemi ile satın alarak dünya şirketi olma yolunda dev adım attığını belirten Sancak Basa, şöyle konuştu:
“Hürriyet Grubu’ndaki personel sayısının dışında, 7 ayrı ülkede konuşlanmış toplam 4 bin 500 civarında personelin, yeni bir medya grubunun daha yönetimi Hürriyet Gazetesi kontrolü altındadır. Bu grup seri ilanlardan dergiciliğe, gazete yayıncılığından internet medyasına kadar değişik alanlarda faaliyet gösteren yeni bir operasyondur ve ülkemiz için son derece önemli gelişmedir. Hürriyet Grubu, 2000 yılında uluslararası ortakları olduğu halde artık uluslararası bir oyuncu olarak Türk kamuoyunun karşısındadır. Hürriyet İnsan Kaynakları olarak artık dünya çapında bir personel istihdamını planlamak, uygulamak, yorumlamak zorundayız.”

Sancak Basa, yaklaşık her yıl 300 kişinin gruba girip- çıktığını anlatarak, “Ekonomik krizde bu veriler son derece değişken olabilir. Ancak bu 300 kişilik değişimin içinde 150 kişilik grubu yeni mezunlardan alıyoruz” dedi.

YABANCI DİL VE BİLGİSAYAR OLMAZSA OLMAZ

Yabancı dil ve bilgisayar kullanmanın artık iş aramanın olmazsa olmaz kuralları arasına girdiğini kaydeden Basa, “Bunları bildiğinizi varsaymak zorundayız. Rekabete ne kadar hazırsınız? Kendinizi iş hayatına ne kadar hazırlıyorsunuz? Daha öğrenci iken iş dünyası kültürünü, görgüsünü bir parça da olsa hissedebilmiş insanlar, iş hayatına bir adım önceden başlar. Bu bakımdan yaz tatillerinde staj fırsatını mutlaka değerlendirin” dedi.

Özgeçmiş hazırlanması konusunda da öğrencilere bilgiler veren Sancak Basa, şunları söyledi:
“Kendiniz tanıtırken hobileriniz önemli ipuçlarıdır. Müzik dinlemek, gezmek, kitap okumak hobi değildir. Hobi olan, seçtiğiniz müziğin tarzıdır. Caz müziği gibi. Hobi, bir sanat alanında yoğunlaşmaya çalışmaktır. Gitar çalmak gibi. Bütün bunlar sizi özgeçmişlerinizde farklılaştırır. Çünkü bir ilgi alanına konsantre olmak demek, duygusal zeka açılımınızın biraz daha kendisini göstermesine delalet eder ki, duygusal zeka insan kaynakları süreçlerinde yükselen bir değerdir. İşveren temsilcileri, insan kaynakları yöneticileri bir göreve eleman alırken fark yaratanları tercih ederler.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı