Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hürrem Sultan ve iki muhteşem kitap

  Hürriyet Haber
  15.02.2011 - 15:53 | Son Güncelleme:

  Hürrem Sultan'ın Gözünden: Muhteşem Sultan Süleyman Devri ve Hürrem Sultan ile Söyleşi kitapları Adnan Nur Baykal'ın kaleminden kitapçılarda yerini aldı.

  /images/100/0x0/55ea59a5f018fbb8f87a37aaHÜRREM SULTAN’IN GÖZÜNDEN: MUHTEŞEM SÜLEYMAN DEVRİ

  Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman Devri’nin en zeki ve en hassas tanığı. Zeki olduğunu hem yazdıklarından, hem de kendisi ile ilgili olayları istediği gibi yönlendirmesinden anlıyoruz. Hassas çünkü her olay Osmanlı İmparatorluğu’nun kaderini etkilediği gibi, kendi geleceğini de şekillendiriyor.
  46 yıl süren Kanuni Sultan Süleyman Devri, ‘Muhteşem Bir Yarım Yüzyıl mı?’ Hürrem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu’nun gerilemesine sebep oldu mu? Yoksa o sadece bir günah keçisi mi?
  Düşsel bir söyleşi olarak yazılan bu kitapta, bu soruların cevaplarını bulacak ve insan ruhunun derinliklerine bir yolculuğa çıkacaksınız.

   

  HÜRREM SULTAN İLE SÖYLEŞİ /images/100/0x0/55ea59a5f018fbb8f87a37ac

  Hürrem Sultan... Osmanlı İmparatorluğu’nu çöküşe sürüklemekle suçlanan kadın... Ama şimdi konuşma sırası onda.
  Padişahın hareminden çıkıp koca imparatorluğun kaderinde söz sahibi olacak konuma yükselen Hürrem Sultan,
  tam beş asır sonra kendini savunma fırsatı buluyor.

  “Benim Sultanım, şehir hakkında soracak olursanız; şimdilik henüz hastalık devam etmektedir. Ancak evvelki gibi değildir... Benim Sultanım, sık sık mübarek mektubunuzu gönderirsiniz diye yalvarırım. Zira ki, billah yalan değil, bir iki hafta geçip de ulak gelmezse alem gulguleye gelir. Türlü türlü sözler söylenir. Yoksa sadece kendi nefsim için istediğimi sanmayınız.”

  Adnan Nur Baykal, Hürrem Sultan’ı farklı bir ışık altında değerlendirdiği kitabını düşsel bir söyleşi biçiminde kurgulamış. Bu güçlü şahsiyeti, konusuna iyi hazırlanmış bir gazetecinin  -ya da televizyoncunun- sorabileceği sorulara olası yanıtlarıyla tanıyoruz.

   

   

   

   

   


   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı