Gündem Haberleri

  Hürmüz’de restleşme

  Hürriyet Haber
  04.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nükleer müzakerelerin dördüncü turunda taraflar dün İstanbul’da alt düzey temaslarda bulunurken, İran ve ABD Hürmüz Boğazı’nda tansiyonu yükselten açıklamalar yaptılar. ABD bölgedeki askeri varlığını artırdı. Yeni füzelerini deneyen İran’da ise Hürmüz’ü petrol geçişine kapatacak bir yasa teklifi verildi.

  İRAN’ın tartışmalı nükleer programı; İstanbul, Bağdat ve Moskova’da yapılan müzakerelerin ardından bir kez daha İstanbul’da pazarlık masasına yatırılıyor. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan beş ülke ile Almanya’nın teknik uzmanları dün İstanbul’da İranlı uzmanlarla bir araya geldi. Müzakereler için önçalışma niteliği taşıyan görüşmeler sürerken hem ABD, hem de İran tansiyonu yükseltti.

  İran, “Büyük Peygamber-7” adlı füze tatbikatında orta menzilli füzelerini başarıyla denediğini açıkladı. 1300 km menzilli Şahab 3 füzesinin, İsrail’in yanısıra, ABD’nin Körfez bölgesindeki üsleri ile NATO’nun Malatya Kürecik’teki radarını vurabildiği öne sürülüyor. Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Hüseyin Selami, “Bu tatbikatın ana amacı İran milletinin hayati değerlerimizi ve milli çıkarlarımızı korumaktaki siyasi kararlılığını göstermek. Askeri seçeneğin masada olduğunu söyleyenlere bir cevap veriyoruz” dedi.

  Uluslararası yaptırımlardan beli bükülen Tahran’da dünya petrol ticareti için kilit önemdeki Hürmüz Boğazı’nı kapatma seçeneği de yeniden seslendirilmeye başladı. 290 sandalyeli mecliste önceki gün 120 vekilin imzasıyla verilen tasarı boğazın kapatılmasını öngörüyor. Tasarının yasalaşması için İran dini lideri Ali Hamaney’in onayı şart.

  5 gemi, çok sayıda uçak gitti

  New York Times’a konuşan üst düzey bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi ise “Hürmüz bizim için kırmızı çizgi. İran bunu düşünmesin bile. Koyacakları mayınları temizleriz. Ticari gemileri rahatsız edecek savaş gemilerini boğazın sularına gömeriz” dedi. ABD Donanması’nın Hürmüz’deki mayın temizleme gemisi sayısını dörtten sekize çıkardığı, bölgedeki hava üslerinde casus uçak F-22 ve daha eski F-15C’lerin sayısını artırdığı, amfibi çıkarma gemisi Ponce’u Körfez’e gönderdiği ve eylülde 19 ülkeyle birlikte bölgede mayın temizleme tatbikatı yapacağı belirtildi.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı