Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hurma fiyatları ne kadar? İşte, hurma çeşitleri

  Hürriyet Haber
  23.05.2017 - 11:25 | Son Güncelleme: 24.05.2017 - 14:44

  2017 Hurma fiyatları, Ramazan'ın en değerli besin kaynaklarından birisi olan ve dinimizce önemli bir yeri bulunan meyveyi almak isteyenler tarafından sorgulanıyor. Doyurucu etkisi olduğu bilinen bu hurma, çeşitleri ve fiyatları ile bu yıl da gündemin en önemli konularından birisi olacak. İşte, son günlerin en çok merak edilen konularından hurma fiyatları ve çeşitleri hakkında detaylı bilgiler

  Hurma fiyatları, Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle birçok vatandaşın ilgisini çekti. Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da sofraların vazgeçilmezi olacak olan hurma fiyatları, cins ve çeşidine göre farklılık gösteriyor. Peki, 2017 hurma fiyatları ne kadar olacak? İşte, dini anlamda Ramazan ayının önemli unsurları arasında yer alan hurma fiyatları ve detayları

  2017 HURMA FİYATLARI

  En çok tercih edilen hurma cinsleri ve fiyatlarına aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz. Fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır. Değişkenlik gösterebilir.

  HURMA FİYATLARI (1 KG)

  ACVE (PEYGAMBER) HURMASI

  100-120

  TL

  BADEMLİ HURMA

  55

  TL

  KUDÜS HURMASI (Jumbo)

  45

  TL

  CEVİZLİ HURMA

  45

  TL

  KUDÜS HURMASI

  40

  TL

  MEBRUM DUBLE HURMASI

  40

  TL

  MEBRUM HURMASI

  35

  TL

  SUGİ (SUGAY) HURMASI

  35

  TL

  SİYAH MEDİNE HURMASI

  40-45

  TL

  TAZE (YAŞ) HURMA

  30

  TL

  SAFAVİ HURMASI

  30

  TL

  HUDRİ HURMASI

  28

  TL

  MEBRUM 2 HURMASI

  29

  TL

  MEDİNE ŞUGAY (SUKKARİ) HURMASI

  40

  TL

  MEBRUM 3 HURMASI

  26

  TL

  MEŞRUK HURMASI

  24

  TL

  TUNUS HURMASI (Dallı)

  30

  TL

  HURMA ŞEKERİ

  12

  TL

  TUNUS HURMASI (Naturel)

  30

  TL

  TUNUS HURMASI

  30

  TL

  İRAN HURMASI

  13

  TL

  CEZAYİR HURMASI

  8

  TL

  BAĞDAT HURMASI

  10

  TL

  HURMA ÇEŞİTLERİ

  ACVE HURMASI

  Peygamber efendimizin de en çok sevdiği hurma türü olan Acve hurması, lezzeti dışında taşıdığı dini etkisiyle de dikkat çekiyor. Bu hurma ile ilgili Peygamber Efendimiz bazı Hadis-i Şerifler de buyurmuştur. Sa’d bin ebi Vakkas rivayet ediyor; Resulallah (s.a.v) şöyle buyurdular: ”Kim sabah aç karnına yedi tane acve hurması yerse o gün ona ne sihir ne de zehir tesir eder.” Başka bir rivayetde "zehir ve sihir zarar vermez”.

  Hurma fiyatları ne kadar İşte, hurma çeşitleri

  KUDÜS HURMASI

  İçerisindeki demir, kanda bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder, kansızlığın engellenmesini, kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. Bilindiği gibi alyuvarlar kanda ki hücrelerin canlılığını sürdürmesi için oksijen taşır. İçeriğindeki demir oranının yüksekliği sebebiyle, bir kişi günde 15 adet hurma yediğinde vücudunun demir ihtiyacını tamamen karşılayabilir ve demir eksikliğinden kaynaklanan tüm rahatsızlıklardan korunur.

  Hurma fiyatları ne kadar İşte, hurma çeşitleri

  MEBRUM HURMASI

  Mebrum Medine Hurması; hurma denince akla gelen, kahverenge sahip, ince kabuklu, lezzetli ve besleyici bir çeşittir. Hac ve Umre ziyaretlerinde ikram edilmek üzere en çok tercih edilen cinstir. Bu hurma Türk insanının damak tadına hitap eden ve Türkler tarafından en çok rağbet gören türdür. Medine çevresinde Al Ula Bölgesinde yetişir.

  Hurma fiyatları ne kadar İşte, hurma çeşitleri

  SUGİ HURMASI

  Sugi Hurması, şeker oranının düşük olması nedeniyle genelde şeker hastalarının tercih ettiği besleyici, sağlık açısından faydalı ve "lezzetli bir hurma" çeşidi olarak nitelendiriliyor.

  Hurma fiyatları ne kadar İşte, hurma çeşitleri

  İRAN HURMASI

  "Mozafati hurması" olarak  da bilinen İran hurması,  bam şehrinde yetişmektedir. Dolayısıyla adı "bam hurması " olarak da bilinmektedir. Lezzetli ve yumuşak olmasıyla piyasada rağbet görmektedir.

  Hurma fiyatları ne kadar İşte, hurma çeşitleri

  BAĞDAT HURMASI

  Bağdat hurması açık renkli bir hurmadır. Ufak taneli olup lezzetli ve az şekerlidir.

  Hurma fiyatları ne kadar İşte, hurma çeşitleri

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı