Hülya öğretmenin çocuk feryadı Yeni

23 Kasım 2006 - 11:43Son Güncelleme : 23 Kasım 2006 - 13:07

Antalya'da Türkçe öğretmeni Hülya Bülbül, boşandığı eşi polis memuru Erdal Kaplan'ın, velayeti kendisinde olmasına karşın üç çocuğunu 480 gündür göstermediğini söyledi. <1+>Yeni

Çocuklarını almak için Adana'ya gittiğini ancak eski eşinin biber gazlı saldırısına uğradığını anlatan Hülya Bülbül, 11 yaşındaki Nur Banu, 5 yaşındaki Arife Ecem ve 4 yaşındaki Nevin Naz'ı eski eşi Kaplan'dan almak için her yola başvuracağını söyledi. “Çocuklarım olmadan asla” diyen Bülbül, mücadeleden vazgeçmeyeceğini, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceğini söyledi.

Van 100'üncü Yıl Üniversitesi'nde öğrenciyken Erdal Kaplan'la tanıştığını ve 1993 yılında evlendiğini söyleyen Bülbül, evliliği süresinde eşinden hep şiddet gördüğünü anlattı. Uğradığı şiddet nedeniyle evinden kaçtığını ve eşine dava açtığını söyleyen Hülya Bülbül, geçen yıl mahkemenin üç kızının velayetini kendisine verdiğini söyledi.

20 GÜN SONRA GETİRMEDİ

Bülbül, şu an Adana Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Kaplan'ın Hakkari Yüksekova'da görev yaptığı 2005 yılının Temmuz ayında mahkeme kararıyla 20 günlüğüne çocuklarını aldığını, o günden bu yana 3 kızını bir daha göremediğini söyledi. İl il gezerek çocuklarını almak için mücadele verdiğini anlatan 30 yaşındaki Hülya öğretmen, “20 gün sonunda çocukları bana teslim etmesi gerekiyordu. o günden itibaren savcılığa suç duyurusunda bulundum, takipsizlik kararı çıktı” dedi.

Derdini anlatmak için Başbakan Erdoğan'a faks çektiğini, kendisinin Hakkari Valiliği'ne yönlendirildiğini belirten Hülya Bülbül, “Eski eşim hakkında soruşturma açıldı, ancak hiçbir ceza almadı. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de dilekçe yazdım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gideceğim” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMI DÖVÜYOR

Eski eşinin, kızlarına uyguladığı şiddeti telefonda kendisine dinlettiğini ileri süren Bülbül, “Bu konuda da Hakkari Savcılığı'na ‘çocuklarımı dövüyor, telefonda bana dinletiyor’ diye faks çekerek suç duyurusunda bulundum. Yine takipsizlik kararı çıktı” diye konuştu.

Üç kızının sağlıksız bir insanın yanında sağlıksız bir ortamda yaşadığını iddia eden Hülya Bülbül, “Baba olması, kızlarıma herşeyi yapma hakkını vermez. Devletin çocukları koruma altına alması gerekir. Tüm yetkilileri göreve çağırıyorum. Bana yardım edin. Kızlarımın velayeti bende, ama onları alamıyorum. Adalet istiyorum. Kanun var ama uygulanmıyor” diyerek isyan etti.

Eski eşinin son olarak Adana Emniyet Müdürlüğü'ne tayin edildiğini öğrenince 19 Kasım Pazar günü yanına gittiğini söyleyen Hülya öğretmen, “Çocuklarımı isteyince eski eşim bana biber gazı sıktı. Onun bu saldırısı gazetelerde de haber oldu” dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 4 Yorum }
 • Burak Fidan 23.11.2006 13:22:33
  Gülünç. Herhalde baska bir kelime daha iyi anlatamazdi. Eger burada (Amerika) boyle birsey olsaydi, hakimin verdigi o 20 gunun dolduktan birkac saat icerisinde getirmezse ne olacagini soyliyeyim. Inanmayanlar "AMBER ALERT" diye arastirabilir. Butun otobanlarin elektronik tablolarinda adamin arac bilgileri verilir, ulusal televizyonda ve radyolara bangir bangir her yarim saatte bir esgalleri verilir. Butun eyalet ve belediye polisleri tam alarmda bu adami ararlar. Ve bu 21. gunde olurdu...
 • ilhan taş 23.11.2006 12:36:26
  icra dairesinde dosya açtırarak çocuklarını alma talebinde bulunursa,görevlendirilecek olan psikolog ve icra memuru vasıtası ile sorunsuz olarak çocuklarını alabilir.sanıyorum öğretmen hanım prosedürü bilmemektedir.saygılarımla.
 • kadir TURBUN 23.11.2006 12:31:18
  alah kolaylik versin ama nekadr dogru ogretmenin soyledigi birde eski kocasina soralim o nediyor
 • Süleyman Erbaşı 23.11.2006 12:08:36
  Çok düşündürücü bir haber,bir yanda yasaların uygulanmasından sorumlu bir polis,yasaları istediği gibi çiğniyor,diğer yanda yasaları uygulayamayan bir devlet.<br> Ben burada kimin haklı olduğunu değil yasaların nasıl uygulanamadığını söylüyorum,polis kardeşimiz de haklı olabilir,öğretmen hanımda ,bu şu an için hiç önemli değil,önemli olan yasaların gereğinin yapılması.<br> Eşlerin boşanmaları elbette doğal bir olay,ama boşanmadan sonra çocukların böyle itilip kakılmaları çok acı.
Sayfa Başı
HaberlerAfrikaDünya turuMezopotamyaGaziantepAğvasapancakandıra