"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Hülya Avşar sıktı artık

Romanya’daki Kanal D kurulduğu sıralarda Türkiye’de bu kavga kıyamet reality show’lar epey prim yapıyor, millet her gece koltuğuna kurulup bir ev içine doluşan insanların didişmelerini izliyordu.

Yanlış hatırlamıyorsam o sıralarda Romanya’da yeni kurulan kanalda da bu programlardan bazıları yayınlanıp izleyicinin tepkisi ölçülmüştü. Gelin görün ki Romenler bizim gibi kavga meraklısı çıkmadı, bu programların rüzgarı bizdeki gibi şiddetli olmadı.
Kavgaya, polemiğe fazlasıyla meraklıyız, kavga etmeye pek hevesliyiz. ılişkilerimizin dinamiği bile böyle.
Hal böyle olunca ünlülerimizden de böyle medeni, olgun hareketler beklememek gerek tabii. Ama artık salak yerine konmak da istemiyoruz, değil mi?
şu son Hülya Avşar-Bülent Ersoy didişmesini ele alalım.
Bir kere durduk yere kavga başlattı Avşar. Bir gün programında “Bülent Ersoy’u insan olarak sevmem” deyivermiş. Bu kavganın ilk perdesi. ıkinci perdedeki sözü ise şu: “Bülent Ersoy’u baştan aşağı, her konuda yanlış buluyorum.”
Ortada bir olay, bunu gerektirecek bir durum yoksa sizin Bülent Ersoy’la ilgili fikirleriniz bizi neden ilgilendirsin Hülya Avşar?
Siz uzun zamandır hangi konuda doğru veya başarılı oldunuz acaba?
Jay Leno benzeri programlar yapma iddiasında bulundunuz birkaç yıl önce. O kanalda, bu kanalda yaptığınız programlarda Jay’in J’sini göremedik ama. Fakat soru soramama ödülünü kaptınız, o ayrı.
Olamadığınız şeylere (entellektüel kadın gibi) çamur atmak dışında herhangi bir aksiyon göremiyoruz sizden.
Başarılı işlere imza atarak kendinizden konuşturamadığınız için siz daha ziyade her hafta abesle iştigal açıklamalarla hayatımızın içine dalıyorsunuz.
Her hafta birilerini sinir edecek laflar ediyor, bu şekilde erkesi günkü magazin sayfalarında yerinizi rezerve ediyorsunuz.
Varsa eğer, sizi ciddiye alanlarda hata.
Kendinizi çok akıllı sanıyorsunuz ama seçtiğiniz ucuz ve demode gündemde kalma yöntemleri bundan şüphe etmemize yol açıyor. Ya da herkes en az sizin kadar akıllı, bilemiyorum.
Hadi kalın sağlıcakla.

Nerede eski haber dili?

Geçenlerde Milliyet’in halka açtığı eski arşivlerinde dolanıyorduk.
Gördüm ki o günlerde haber dili bugünkünün 100 katı iyiymiş. Bütün haberler hikaye gibi, izlenim gibi yazılıyor. Bugünkü soğuk haber dilinden eser yok.
O arada neler oldu, oradan buraya nasıl gelindi bilmiyorum. Bilen abilerimizden biri anlatırsa sevinirim.
Ama bence o samimi tarzdaki habercilikten uzaklaşmak kimlerin fikriyse çok kötü bir fikirmiş.
Yeniden o eski tarza dönülse kalıbımı basarım daha çok insan gazete okur.

Klişeler

Her sabah ana gazetelerden önce magazin eklerini tarıyorum. Ve her sabah aynı şey sinirimi bozuyor: Kalıplar, klişeler...
2010’dan dileklerim arasında bu klişe lafları artık okumamak yer alırdı.
Neler mi onlar? Buyrun...
* Kameralara yakalandı
* Ünlüler akın etti
* İlgi odağı oldu
* Adından söz ettiren
* Çiçeği burnunda
* Görücüye çıkıyor
* Sınıfta kaldı
* Göz kamaştırdı

Zorlama bey ve hanım

Ünlü karı-kocaların veya sevgililerin başkalarına konuşurken birbirlerinden bilmem ne bey, bilmem ne hanım diye bahsetmelerine ne diyorsunuz?
Gülben Ergen kocasından “Mustafa bey”, Hülya Avşar sevgilisinden “Saadettin bey” diye söz ediyor.
Geçenlerde Önder Bekensir sevgilisi Demet Akalın’la ilgili konuşurken “Demet hanım şöyledir, böyledir” diyor, aynı cümle içinde geçen Hande Yener’den ise Hande diye bahsediyordu.
Dikkat ediyorum da bir Seda Sayan bey takısına takılmıyor, sadece “Onur” diyor.
Bana insanların sevgililerinden, kocalarından bilmem ne hanım, bilmem ne bey diye söz etmesi komik ve abes geliyor.
Anladık, saygıda kusur edilmiyor ama doğallıktan da uzak.
X