« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hulki İlgün: Karakartal uçuyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Hulki İLGÜN

Fenerbahçe ile Galatasaray birbirlerini yiye dursun, Beşiktaş her yıl olduğu gibi yine sessiz sedasız zirveye konuverdi.

Taraftarın da keyfine diyecek yok. İstanbul Eyüp'ten Ali Şensoy ve arkadaşlarının satırları da çok güzel.

‘‘ Beyefendi, biz Karakartal'lılar ezeli rakiplerimiz gibi bol keseden atıp, yok biz şöyleyiz, yok biz böyleyiz, yok biz yakarız yıkarız gibi safsatalarla, kendimizi aldatmayız. Sahaya çıkar, rakibimiz kim olursa olsun, evirir çevirir sonunda ligde Nouma'mız, kupada da Fazlı'mızla yeneriz. Tantanaya, farfaraya kulak asmayız. Cimbom'muş, Kanarya'ymış hiç, ama hiç takmayız. Sezon sonunda da şampiyonlukları hiç birine bırakmayız’’ diyorlar.

Beşiktaş'lılar tabeleya göre haklılar. Ama sevgili Vedat Okyar, Korkut Göze ve İsmail Er kardeşlerim ‘‘Kartal'ımızın günlük uçuşlarını endişeyle izliyoruz’’ diyorlar.

Kim haklı, kim haksız, zaman gösterecek.

Hangisi büyük

Sezon ilerledikçe, taraftarlar özellikle gol ayaklarına çeşitli yorumlar yapıyorlar.

Jardel, Andersson ve Nouma'da bu yorumlarda haklı olarak başı çekiyorlar.

Mersin'den Galatasaray'lı Mustafa Baytan ‘‘ Jardel'imiz göz bebeğimiz’’ derken, Ankara'dan Fenerbahçe'li Ümit Mertol ‘‘Andersson'un eline kimseler su dökemez. Fener'imize gelmiş son santrafor Andersson'dur’’ diye yarışmaya katılıyor.

Beşiktaş'ı için yanıp tutuşan Adapazar'Rüştü Kal-

kan da ‘‘Gol ayaklarının arasında Nouma'mız kimseleri takmaz. Sahaya çıkar, ağlara gollerini takar’’ diyerek duygularını dile getiriyor.

Ayrıca her üç yarışmacı da benim görüşlerimi soruyorlar?

Cevabı gerçekten zor. Üç golcü de değişik yapıda. Son haftaya bakarsak İstanbulspor maçında Nouma, Kartalını kurtaran Karakaplan'dı.

Devlerin kapışmasındaki golcüler ise bir halt karıştıramadılar. Oysa Jardel bugünlerin kralı, Andersson'da tahtı kovalayan kral adayıydı. İsterseniz sezon sonunu bekleyip, cevabını hep birlikte verelim.

Şampiyonum ağlattın beni

Taraftarlardan sporla ilgili olarak gelen mesajları toplayıp köşemi bağlarken son dakikada gelen bir faks üstüne dondum kaldım.

Faks, Dünya ve Olimpiyat şampiyonları adına yalnız bana değil, Cumhurbaşkanı'mız, Başbakan'ımız ve tüm parti liderlerine de çekilmişti.

Satırlar aynen şöyle:

‘‘Bizler çeşitli dönemlerde dünya ve olimpiyat şampiyonu olmuş, emekli güreşçileriz. Üç ayda 198 milyon lira alıyoruz. İnanın geçinemiyoruz. Bir bakkal bile yiyecek içecek vermiyor artık bizlere. Her şampiyonun işleri bozuk değildir. Onlara birşey diyemeyiz. Ancak içimizde öyle arkadaşlar var ki, böbreği yüzünden evi haciz oluyor.Hep şampiyon olmak için çalıştık. Ben milli sporcuyum, 140 defa forma giydim. 4 defa Balkan, 3 defa da Avrupa şampiyonu oldum. Bu satırları utanarak yazıyorum. Lütfen maaşımızı hiç değilse 200 milyon yapın ki, çoluğumuz çocuğumuzla, yaşayabilelim. Sizlerden ve yüce meclisimizden bu himmeti bekliyoruz.’’

İmza: Dünya ve Olimpiyat şampiyonları adına.

Gelin de, mübarek günlerde böyle bir faks alıp, donmayın ve utanmayın bakalım. Sizlere bu satırları yazarken gözyaşlarımı tutamıyor, utancımdan ağlıyorum.

Olaylar nasıl önlenir?

Özellikle derbi maçlarında gelişen anarşik olaylar bugüne kadar maalesef önlenemedi.

Hal böyleyken, gerçek taraftarlar da boş durmadılar ve şöyle bir öneri hazırladılar.

‘‘Bundan sonraki derbi maçlarında, konuk takımın taraftarlarına bilet verilmesin. Yani 30 bin Galatasaray'lıya 1.500 Fener'li taraftar rakip olacak, yarın öbür gün, 30 bin Fenerliye karşı da 1-2 bin rakip taraftar için bilet verilecekse hiç verilmesin.

Konuk takım çıksın sahaya, yurt dışında, herhangi bir deplasman maçında oynuyormuş gibi, taraftarsız oynasın. Kazansın, ya da kaybetsin önemli değil. Önemli olan, kardeş savaşının önlenmesi. Haksızmıyız abicim. Eğer önerimiz kabul edilmezse, Fener stadına gidecek Galatasaray ve Beşiktaş'lı taraftarlara bugünden geçmiş olsun’’ diyorlar. Bende bu ilginç öneriye bir tek kelime eklemiyor, ilgililere aynen iletiyorum.

Ayhan’ın sakalı

Lig lideri Beşiktaş'ta Ayhan problem olmaya devam ediyor. Taraftarlar da transferinden bu yana formasına hiçbir olumlu katkıda bulunmayan futbolcudan şikayetçiler.

Konya'dan Şükrü Yılmaz faksında ‘‘Ayhan Efendi çenesindeki o tuhaf sakalına verdiği değeri formasına vermedi. Transferinden bu yana daima problemli, daima sakat. Şimdilerde de operasyon için Almanya'da. Kendisine söyleyin önce o tuhaf sakalını kessin. Bir an önce iyileşip, formasına hizmet etsin. Böylesine kaytarıcı futbolcu, isterse Maradona olsun, kabullenmiyoruz’’ diyor.

Ben de ilginç eleştiriyi önce Ayhan'a, sonra da dolaylı olarak özellikle çenelerinde gerçekten tuhaf tuhaf sakallar bırakan futbolcuların dikkatine sunuyorum. Bu arada garip sakallı Beşiktaş'lı Erman'ın da..

Ege’de patlama

Türkiye Kupası'da Trabzonspor'a karşı son dakikalara kadar direnen Altay, taraftarlarından övgüler alıp, önümüzdeki sezon için birinci lige göz kırptı.

Öte yanda Göztepe'nin hem de deplasmanda Samsunspor'u devirmesi üzerine İzmirli sporseverler, ‘‘Ohhh... Nihayet İzmir'imiz uyandı. Önümüzdeki sezon birinci lige bir değil, inşallah iki temsilcimizle katılıyoruz. Taraftarlarımız bayraklarını hazırlasınlar. Daha da önemlisi yörenin zenginleri de artık pamuk ellerini azıcık ceplerine soksunlar’’ diyorlar.

KISA...KISA...

Biçimli biçimsiz sakallarıyla sporseverlerden tepki alan futbolculardan sonra şimdi de, kabak kafalı hakemler devreye girdi Önce kollarına telsizler bağlayıp sözüm ona çağdaş bir atılımın içine giren beyzadelere kafalarını da kazıttıktan sonra taraftarlar, ‘‘İster misiniz şimdi de sahada göbek atsınlar’’ diye espiriler üretiyorlar.

--------------

Galatasaray stat için, planlar projeler üretip, sağa sola dolarcıkları saçarken, Fenerbahçe ikinci tribününü de bitirmek üzere. 24 saat durmadan çalışıp kazık çakmayı bitiren ekipler, bugünlerde okul tarafındaki yeni tribünleri de yükseltmeye başlayacaklar. Olayı izleyen ve Kanaryalarına can veren taraftarlar, ‘‘İlk tribünü lig, ikinci tribünü de Türkiye Kupası Şampiyonluğuna yetiştirmek istiyoruz. Bu amaçla başta Başkanımız Sayın Yıldırım olmak üzere, tekniğiyle, mekniğiyle tüm yöneticilerimiz ve sporcularımızın başarılarını hayranlıkla izliyoruz’’ diye övgüler yağdırıyorlar.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler