« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hulki İlgün: Eski dost düşman olmaz!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Hulki İLGÜN

İlginç faks bir Galatasaraylı taraftardan geliyor. Satırlarının güzelliğine bakın. İstanbul Şişli'den Candan Erdemiş yazmış ‘‘Ezeli rakiplerimiz büyük telaş içindeler. Bir yanda Fenerbahçe, öte yanda Beşiktaş, yapacakları kongrelerde başkan ve yöneticileri seçme hazırlığı içindeler. İki kulüpte de ya eski başkanlar Aziz Yıldırım ve Süleyman Seba ile yönetim kadroları, ya da şu ana kadar adaylıklarını açıklayan Fener'de Vefa Küçük, Beşiktaş'ta da Serdar Bilgili kazanacaklar. Her iki rakibimizin üye ve taraftarlarına peşinen başarılar diliyorum. Gelelim önerime. Beyefendiler, hanımefendiler, eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı. Üstelik her iki kulüpte de eskilerin yönetimi başarılı olamadılar. 2000 yılına girdik.

Yepyeni bir bin yılın yöneticileri neden gencecik, pırıl pırıl insanlar olmasın. Eskilere sevgimiz saygımız sonsuz. Ama büyük Atatürk bile Türkiyemizi gençliğe bırakmadı mı? Üstelik bu işlerde paranın pulun da değeri yok. İşte Galatasarayımız. Parasız pulsuz ve gencecik bir Fatih Terim'in elinde başarıdan başarıya koşuyor. Hem de kimlerle. Alt yapılardan gelen pırıl pırıl gençlerle. O halde birbirinizi yemeyi bir yana bırakın gerçeği görün. Eğer bu gerçeği görmüyor ve biz bildiğimizi okuruz diyorsanız, bir Galatasaraylı olarak şimdiden söylüyorum, bundan sonraki yıllar için de hiç ümitlenmeyin.

Bilin ki, idealdeki büyük Fenerbahce ve Beşiktaş Spor kulüpleri olmazsa biz Galatasaraylılar, bundan sonra kazanacağımız şampiyonluklardan hiç zevk almayacağız. Bizler birbirimizle varız. Ayrıca unutmayın eski dost düşman olmaz.

Helal size...

İstanbul Şişli'den Yasin Delgeç ve 20 arkadaşının faksları çok duygulu. ’’Spor bakanlığının İstanbul'da geleceğin futbol yıldızlarının yetişmesi için açtığı bir tesis de sen yap kampanyasını hayranlıkla izliyoruz. İstanbulumuzda il müdürü Vedat Bayram'ın gecesini gündüzüne katıp, gerçekleştirdiği spor tesisi ve sahaların yekünü 11'i buldu. Böylesine yüce duygulu önce kalbi, sonra da görüşü zengin olan insanlarımızın muhteşem, sportif yarışını ayakta alkışlıyoruz. Sporumuza katkıları için helal olsun hepinize diyoruz. 14 milyon insanımızın yaşadığı İstanbulumuzda 100 yemyeşil sahaya kavuşmanın heyecanını yaşıyoruz. Dileklerimizini ilgililere iletmenizi istiyoruz.’’ diyorlar.

Duygularınızı Spor Bakanımız sayın Fikret Ünlü ve il Müdürü Vedat Bayram'a iletiyor, heyecanınızı paylaşıyorum. Sporsever zenginlerimizi de ayakta alkışlıyor, katkılarının devamını diliyorum.

RAKI KADEHİ VE SAKA

SABAH'ın köründe telefonum çaldı... ‘‘Koyu Fenerliyim abi’’ dedi bir ses... Sonra ‘‘Merak ettim’’ diye devam etti. ‘‘Aziz Başkan bize hep şampiyonluk sözü verdi. Bırak şampiyonluğu kulüpte gırtlağa kadar borca battı.’’ ‘‘Yani’’ dedim. Devam etti : ‘‘Şimdi kürsüye çıkacak ve herhalde ŞAKA YAPTIM diyecek. ’’ Karşılıklı gülüştük. Telefonu kapadım.

Vefa bey başkanlığa adaylığını koydu, hemen dedikodular da başladı. ‘‘O Ali Şen'in talebesi. Sözünden dışarı çıkmaz. Hem unuttunuz mu, şampiyonluk yemeğiydi galiba Ali Şen başına rakı kadehi koymuş, herkes kahkalarla gülmüştü.’’

Beyler; Vefa bey bu olaya o zaman da büyük tepki koymuştu. Geçenlerde de bir televizyon kanalında bu konuda bir açıklama getirdi. ‘‘Kutlamalarda şarkı söylerim, rakı değil, arada bir bira içerim. Ali Şen de o zaman bunun ayıp olduğunun farkına vardı. Benden özür diledi.’’

Bu olay neden büyütülüyor anlamıyorum. O gün bir şaka yapılmıştı. Şakayı kaka olarak kabullenen artniyetliler de bunu malzeme olarak kullanmaya başladı. Bu nedenle boşverin. Pire için yorgan yakmayın. Sonuçta kongrede kim kazanırsa kazansın, şunu bilin ki, buradan karlı çıkan Fenerbahçe olacaktır.

TİREBİZON'A NE OLDİ?

Çaykaradan Rıza Sökmenoğlu yazıyor ‘‘Ha bu bizum uşaklar artık su koydular. Ula uşaklar, Başkanimuz ne dedunuz da yapmadi. Bal dedunuz aldi, kaymak dedunuz aldi. Para dedunuz verdi. Pul dedunuz esirgemedi. Ha nedur bu rezulluğunuz. Dedelerumuz ne etmuş (Dere geçerken at değuşmez) demuş. Siz kalktınız Ahmet Suat hocamızı salladınız. Yerine Bu tuhaf isimli uşağı geturdunuz. Gelen vurdi, giden vurdi. Olan Tirabizonumuza oldi. Yani patirdu gürültu. Bir Fener'u yenduk. Ondan sonra ye babam ye. Ya o dudukçuler. Onları da unutmayacağız ha. Yaz uşağım bunları yaz.’’

Gelin de gülmeyin, gelin de hak vermeyin bakalım Rıza uşağın satırlarına. Az yazmış ama öz yazmış. Trabzon'un kaderi gerçekten Fener'e benziyor. Al birini vur birine. Başkan Yılmaz'da üzgün ama ne yapsın kardeşler. Demek ki, Trabzon gemisi parayla da yürümüyor.

ŞORAY KULÜP TUTAR MI?

Taraftar bu. Öyle ya hep futbol sormayacak ya. Arada ünlü sanatçıların hangi kulüp taraftarı olduğunu soranlar da var. Hem de çoğunlukla. İstanbul Etiler'den Hakan Tokgöz ‘‘Türkan Şoray hiç konuşmaz. Acaba hangi takımı tutar?’’ diyor.

Türkan Sultan gerçekten çok konuşmaz. Söz gelimi gerçek dostu olan Hulki İlgün ile 20 yıldır konuşmaz. Ne selam ne sabah, ne de bir ses gelmez sevgili Şoray'dan. Oysa sevgim saygım sonsuzdur. Bir dünya güzelidir o. Ancak içine kapalı bir dünya güzeli. 17 yaşında tanıdım Şoray'ı. Yıllar boyu tek kelimeyle taptım ona. Rahmetli Rüçhan Adlı beyefendiyle sırça köşklerde yaşayan gerçek bir sultandı. Rüçhan Abi de Türk sporunda yeri dolmayacak gerçek bir Galatasaraylıydı. Bendeniz de sağlıklı Fenerbahçeli malum. Müşterek sohbetlerimizde arada takılır sorardım Şoray'a. ’’Acaba sultanımız hangi kulübü severler'' derdim. Sultan, bir yandan Rüçhan Ağabey'e bakıp, Galatasaray imajını verirken, öte yanda beni süzer, kaşı ile gözüyle Fenerbahçe havasını verir, sonunda ikimizi de kırmamak için ''Milli takım'' derdi. Kısacası sinemada ve şimdilerde Sevgili Şener Şen'le oynadığı 2. Bahar dizisinde olduğu gibi sevdiği kulüp konusunda da cevap verirken, şahane oynardı Şoray. Kulakları çınlasın.

Karakartal’a imreniyorum

BeŞiktaŞlIlar da üzgün. Onlar da şampiyonluk yolunda çok çelme yediler. Üstelik başkan Seba'nın başkanlık konusunda kararsız davranışı büyük tepki alıyor. Muhalifler, çeşitli guruplar halinde toplantılar yapıp Karakartal'ı düzlüğe çıkarmaya çalışıyorlar. Yoğun fakslara tek tek cevap vermek yerine, çok önemli bir konuda tüm Beşiktaşlılara sesleniyorum

‘‘Başta sayın Süleyman Seba ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzer muhalif kanatları oluşturan tüm kardeşlerimi öncelikle yaptıkları toplantıların kalitesi, üyelerin pırıl pırıl ve kravatlı kıyafetleri kulüplerine çözüm ararken, çağdaş düzeyde yaptıkları tartışmaları imrenerek izliyorum. Herşeyin ötesinde Beşiktaş'ına 16 yıldır şanla şerefle hizmet veren Seba abimizin böyle bir üye toplumuna sahip olmasını Fenerbahçeli Hulki abileri olarak canı yürekten kutluyorum. Çalışmalarında da başarılar diliyorum.


Bunları da Beğenebilirsiniz