Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet'ten yargıya maaş güvencesi

  Hürriyet Haber
  10 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Eylül 1998 - 00:01

  Yargıtay Başkanı Mehmet Uygun'un, adalet yılı açış konuşmasındaki, ‘‘Hâkimi vicdanı ile cüzdanı arasına sıkıştırmayın’’ sözleri Hükümet'i harekete geçirdi. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Başkan Uygun'a, yargının maddi sorunlarının çözülmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

  Yargutay Başkanı Mehmet Uygun'un, adalet yılı açış konuşmasındaki, ‘‘Hâkimi vicdanı ile cüzdanı arasına sıkıştırmayın’’ sözleri Hükümet'i harekete geçirdi. Bu konuşmanın akşamında, Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, Başkan Uygun'a, yargının maddi sorunlarının çözülmesi için çalışma başlattıklarını söyleyerek, hâkim ve savcılara maaş müjdesi verdi. Adli yıl açılış kokteyline katılan Zekeriya Temizel, Başkan Uygun'a, ‘‘Maliye Bakanlığı olarak yargının maddi sorunlarının çözümü için çalışma başlattık. Sizin de önerilerinizi alarak, yargının tüm maddi gereksinimlerinin karşılanması için Hükümet olarak elimizden geleni yapacağız’’ dedi.

  ON GÜNDE YAPARIZ

  Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'da, aynı kokteylde Uygun'a yargının sorunları konusunda eleştirilerine katıldığını, TBMM'nin yargı için on gün ayırması halinde, bu konuda bir reform paketi hazırlayarak, sunabileceklerini söyledi.

  ADLİYE KIRGIN

  Birinci sınıfa ayrılmamış hâkimlerin maaşlarının, ‘‘Hâkim ve savcıların maaşlarının kanunla düzenleneceği’’ Anayasa hükmüne rağmen, hukuka aykırı şekilde kararname ile kapsam dışına çıkarılarak, çok düşük bırakıldığını vurgulayan bir ağır ceza mahkemesi başkanı, yargı mensuplarının ayrılmasının son derece yanlış olduğunu savundu.

  MAAŞ ELEŞTİRİSİ

  Adli yıl açılış konuşmasında, ‘‘Hâkimi vicdanı ile cüzdanı arasına sıkıştırmayın’’ diyen ücret politikasını ‘‘kayıt dışı ekonomiye’’ benzetip veryansın eden Uygun, Meclis'le yargı arasındaki maaş uçurumunun ortadan kaldırılmasını istemişti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı