Hükümetten dev bankalara: Piyasayı parasız bırakmayın

Hürriyet Haber
06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Önceki akşam iş dünyasının temsilcileriyle zirve yapan hükümet, dün akşam da Türkiye'nin önde gelen dört büyük bankanın sahibi grubun patron ve yöneticileriyle buluştu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın başkanlığında yapılan toplantıda dev bankalara, ‘‘Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) anlaştık. Program tekrar rayına oturacak. Artık programa destek olun, piyasayı parasız bırakmayın’’ mesajı verildi. Özkan'ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya Sabancı Holding'in bankası Akbank'ı temsilen Murahhas Üye Özen Göksel, Yapı Kredi ve Pamukbank'ı bünyesinde bulunduran Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet ve Osman Berkmen, Garanti Bankası, Osmanlı Bankası ve Körfezbank'ın bağlı olduğu Doğuş Grubu'nun İcra Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile İş Bankası'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karagöz ve Genel Müdür Ersin Özince katıldı. Toplantıya, Erol Sabancı'nın Londra'da bulunduğu için katılamadığı, Akbank'ın Özen Göksel tarafından temsil edildiği belirtildi.

Toplantıda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Zekeriya Temizel ve Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp de hazır bulundu.

Özkan, Türkiye'nin dev bankalarını bünyesinde bulunduran grupların patron ve yöneticilerine şu mesajları verdi:

IMF ile anlaştık. Yarın (bugün) Başbakan tarafından açıklama yapılacak. Artık programa sahip çıkın.

Programın yeniden rayına oturması için bize destek olun. Bankalar arasında birbirini yıpratacak hareketlerden kaçının.

Biliyorsunuz piyasada likidite sıkıntısı var. Piyasaya likidite sağlamak için elinizden geleni yapın.

Banka birleşmeleri konusuna artık sıcak bakın. Bünyesi zayıflayan bankaların sektörde yeni problem olmaması için bunlarla birleşmeyi düşünün.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı