Gündem Haberleri

  Hükümette diyalog zirvesi

  Hürriyet Haber
  01.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Koaliasyon ortakları, hükümetlerinin 8 aylık muhasebesini yapmak için bugün biraraya geliyor. Ortaklar, ardarda gelen sorunları aşmak için kurulduğundan bu yana 2'nci kez mola vererek, yeni strateji belirleyecekler. Bugüne kadar hükümetin uyum içinde çalışmasıyla övünen koalisyonun sol kanadı, ilk kez laikliğe karşı tehditlerin artması üzerine alınacak tedbirlerli ilgili ‘net ve kesin’ taleplerde bulunacak. Ortaklar zirvesinde, öncelikli ele alınması beklenen sorunlar ana başlıklarıyla şöyle:

  TÜRBAN KRİZİ

  Türban sorunu öncelikli olarak ele alınacak. Hükümetin DSP kanadı, bir yandan türban yasağının uygulamasında ısrar ederken, başörtüsünün siyasal simge haline getirilmesinden duyduğu rahatsızlığı anlatacak. ANAP'ın türban yasağını tabanına izah edememesi ve muhafazakar milletvekillerinin tepkisi nedeniyle konuyu gündeme getireceği ve esnek bir çözüm için ısrar edeceği belirtiliyor.

  KURAN KURSLARI

  ANAP, Avni Akyol'a hazırlattığı ilkokul 5'nci sınıftan sonra kuran kursları gitme imkanı taşıyan yasa teklifini de, gündeme getirecek.

  SEÇİM

  Zirvede en kolay sonuca varılacak konuyu ise seçim oluşturuyor. ANAP'ın ara seçimi ile genel yerel seçimler birleştirilmesi önerisinden vazgeçme noktasına gelmesi gerginliği ortadan kaldırdı.

  ÇİLLER'İN ÖNERİLERİ

  Zirvede ele alınacak diğer konuyu ise Tansu Çiller'in liderler turunda gündeme getirdiği seçim yasalarına ilişkin önerileri olacak.

  ENFLASYON

  Ekonomik sorunların da önemli bir yer tutması bekleniyor. Özellikle Cindoruk'un bu konu üzerinde durarak, ekonomideki kötü gidişten ekonomi yönetimini sorumlu tutması bekleniyor.

  BAKANLARIN TUTUMU

  Zirvede liderlerin bazı bakanları uygulamaları ve demeçlerini de gündeme getirmesi bekleniyor. Güneş Taner, Işın Çelebi, Zekeriya Temizel ve Hikmet Uluğbay'ın tutumlarını gündeme gelebileceği kaydediliyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı