Gündem Haberleri

  'Hükümetle görüşüp Kandil'e gideceğiz'

  DHA
  05.12.2014 - 17:30 | Son Güncelleme:

  HDP Grup Başkan Vekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, bu hafta içerisinde PKK yöneticileri ile görüşmek için örgüt merkezinin bulunduğu Irak'taki Kandil Dağı'na gitmeye planladıklarını ancak, hükümet yetkilileriyle görüşmedikleri için bunu şimdilik ertelediklerini söyledi.

  Buldan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın yoğun programı nedeniyle görüşemediklerini ifade ederek, "Kriz söz konusu değil, önümüzdeki haftanın başında görüşmeyi yaptıktan sonra Kandil'e gideceğiz" dedi.

  Geçen Cumartesi günü İmralı Cezaevi'nde görüştükleri Abdullah Öcalan'ın kendilerine verdiği çözüm süreci taslağını Kandil'e gönderen HDP heyetinin, bugün PKK yönetimi ile görüşmek için Kandil'e gitmeleri bekleniyordu. İmralı'dan sonra hükümetle görüşeceklerini söyleyen HDP İmralı heyetinin bu hafta içinde bunu gerçekleştirememesi, kriz çıktığı şeklinde yorumlandı. Ancak HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, kriz iddialarının doğru olmadığını söyledi. Aynı zamanda HDP'nin İmralı heyetinde yer alan Buldan, "Biz İmralı'dan döndükten sonra Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşecektik. Ancak Akdoğan'ın cenazelere katılım ve diğer programları nedeniyle bu görüşme şimdiye kadar gerçekleşmedi. Pazartesi günü büyük ihtimal ile sayın Akdoğan ile görüşeceğiz" dedi.

  Buldan, çözüm sürecinden sorumlu Başbakan Yardımcısı ile görüşmeden Kandil'e gitmek istemediklerini belirterek, "Pazartesi günü görüşmenin gerçekleşmesini bekliyoruz. Salı günü ben Brüksel'de düzenlenecek olan Kürt konferansına Abdullah Öcalan'ın mesajını okumak için ve kendi adıma sunum yapmak için gideceğim. Önümüzdeki hafta yapılan görüşme ve programlar doğrultusunda Kandil'e gideceğiz. Çözüm sürecinde kriz olduğu iddiaları doğru değil. İmralı'da sayın Öcalan'ın taleplerini ve mesajlarını sürekli kamuoyuna açıklıyorduk. Bundan dolayı kriz çıktığı iddiaları doğru değildir" dedi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı