Gündem Haberleri

  Hükümetin açılım yol haritası

  Hürriyet Haber
  10.11.2009 - 17:19 | Son Güncelleme:

  Hükümet öngörüşmesi perşembe yapılacak Kürt açılımının ilk adımlarını bize perşembe günü açıklayacak. Hükümet kaynaklarına göre, bugünkü görüşmelerde sadece niyet anlatılacak. Atılacak ilk adımlar ise perşembe günü yapılacak görüşmelerde açıklanacak.

  PEKİ NEDİR BU ADIMLAR

  Başbakan'a yakın kaynaklara göre bu ilk adımları "güven artırıcı önlemler" olarak nitelendirmek gerekiyor. Çünkü bu önlemler için yasa veya Anayasa değişikliği gerekmiyor.

  Bu önlemler aralık ayına kadar hayata geçirilecek. Aralarında özel televizyonlara Kürtçe yayın hakkı, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulması, üniversitelerde Kürtçe dili bölümleri kurulması yer alıyor.

  NASIL ANLATILACAK

  Perşembe gününden sonra Ak Parti, atılacak bu ilk adımları anlatmak için çok ciddi bir seferberliğe başlıyor. Bunun da yol haritası hazır. Şimdiye kadar açılım hakkında konuşma yetkisi başta İçişleri Bakanı Beşir Atalay olmak üzere sadece 4 kişiye tanınmıştı.

  Perşembe günündeki görüşmeden sonra bu sayı genişletilecek. Konuşma yetkisi tüm parti, MYK üyelerine ve bakanlara verilecek.

  Perşembe günkü görüşmelerin içeriği kitapçık ve CD haline getirilecek. Bu kitapçık ve CD'ler tüm parti teşkilatlarına dağılatılacak ve hükümet üyeleri ve partililer, Ak Parti'nin 80 il danışma kurulları ile büyük ilçelerdeki danışma kurullarında bu önlemlerin ayrıntılarını partililere anlatacaklar.

  Tüm il örgütleri, kadın kolları, gençlik kolları hatta mahalle grupları ayrıntılı bir biçimde bilgilendirilecek ve onlara "Siz de bunları halka anlatın" talimatı verilecek.

  BAŞBAKAN'IN GEZİLERİ MİTİNG OLMAYACAK

  Bu çerçevede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmalarda hükümetin açılım konusunda attığı adımlara değinecek. Ancak Erdoğan'ın hafta sonunda ve önümüdeki hafta yapmayı planladığı Adıyaman, Malatya ve İzmir gibi geziler doğrudan bu bilgilendirme sürecinin bir parçası olmayacak.

  AK Parti yetkilerine göre Başbakan'ın bu gezileri birer miting değil. Çok önceden planlanmış açılışları da kapsayan normal yurtiçi geziler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı