ANKARA HABERLERİ

Hükümetin açıkladığı yeni teşvik paketi OSB’lerden tepki gördü

Hürriyet Haber
19 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ağustos 2009 - 20:45

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, OSB’lerle ilgili teşviklerin eksik bırakıldığına dikkat çekti ve bölgesel ve sektörel hiçbir ayrım yapılmaksızın OSB’lerde yapılacak yatırımlar bölgelerinde uygulanan desteklerden yararlandırılması gerektiğini savundu

Hürriyet Haber

HÜKÜMETİN açıkladığı yeni teşvik paketi OSB’leri memnun etmedi.

Teşvik paketiyle ilgili olarak, yeni işletmelerin kurulmasının teşvik edildiğini, ancak eskilerin unutulduğunu belirten Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, "Yeniler, eskileri batırabilir. Oysa bugün asıl sıkıntı sanayicinin satış yapamaması ve ciro azalması nedeniyle nakit akışında sorun yaşamasıdır. Paket bu soruna çözüm getirmedi" dedi.

Tuncay, OSB’lerle ilgili teşviklerin eksik bırakıldığına dikkat çekti ve "Bölgesel ve sektörel hiçbir ayrım yapılmaksızın OSB’lerde yapılacak yatırımlar bölgelerinde uygulanan desteklerden yararlandırılmalıdır" dedi. Tuncay, pakette OSB’lere yapılacak yatırımlara destek verilmemesiyle, çarpık sanayileşmenin ve çevre kirliliğinin önünün açıldığını ifade ederken Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün, "Türkiye OSB çöplüğü" sözünü anımsattı ve "OSB’lere yatırım özendirilmezse elbette ki OSB çöplüğüne döneriz. Teşvik paketi, OSB’lerden göçü özendiriyor" dedi.

Tesisler kapanıyor

Tuncay, yeni paketin yeni yatırımların kurulmasını teşvik ettiğini ancak mevcutların sorunlarını görmezden geldiğini, oysa kriz nedeniyle çok sayıda tesisin ya kapandığını ya da düşük kapasite ile çalışmak zorunda kaldığını söyledi.

Bölgesel ve sektörel farklılık gözetilmeden mevcut fabrikaların desteklenmesi halinde üretim ve istihdam artışı sağlanabileceğine dikkat çeken Tuncay, "Teşvik paketinde krizden olumsuz etkilenen kurulu fabrikaların sorunlarının ihmal edildiği görülüyor. Uzun süredir düşünülen KOBİ’lerin yararlanabileceği kredi garanti fonu dışında, mevcut sanayi tesisleri için getirilen yeni teşvik tedbiri yok" diye konuştu.

Paketin sanayici ve OSB’ler için yeni bir şey getirmediğine dikkat çeken Tuncay, "Yeniler eskileri batırabilir, aynı ilde daha önce kurulmuş fabrikalar bu teşviklerden yararlanamazsa, aynı il içinde eski ve yeni tesisler arasında haksız rekabet sorunu ortaya çıkacaktır. Ayrıca, tedbirler orta ve uzun vadeli. Oysa, kısa vadede etkisini gösteren güçlü tedbirler alınmalıydı" dedi.

Cazibe merkezi olabilirdi

OSB’
lerin sağlanacak desteklerle cazibe merkezi haline getirilebileceğine dikkat çeken Tuncay, şunları söyledi:

"Sadece ihtisas OSB’lerindeki yatırımların desteklerden yararlanması yetersizdir. Ankara’da ikisi küçük sanayi sitelerinden oluşmak üzere, 12 OSB var. Temelli bölgesinde yaklaşık 2 bin 500 hektar büyüklüğünde bir alanda 4 OSB’den oluşan bir sanayi havzası yapılanmaktadır. OSB’ler için bir yatırım avantajı sağlanmaz ise, diğer birçok OSB’de olduğu gibi burada yapılan kamulaştırma ve altyapı yatırımları da boşa gidecektir.

Yatırımlar, en yakın bölgelere kayacaktır. Bu nedenle, ihtisas OSB’lerine verilen destekler bütün OSB’lere verilmelidir. Girişimcilerin, yatırımlarını OSB’lerde yapmaları halinde, verilecek arsaların bedelleri, arazi temini kapsamında Devlet tarafından karşılanmalıdır."

İhracatta Daralma yaşanıyor

"EKONOMİ
için üretim önemlidir. Ancak, tüketim daha önemlidir" diye konuşan Tuncay, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye küresel kriz nedeniyle iç talep ve ihracat daralması yaşamaktadır. Talep olmadan üretim bir işe yaramaz. Kamuda geçici istihdam yerine harcama çeki dağıtmak yoluyla iç talebi canlandırmak daha akılcı bir yaklaşım olabilirdi. Halkın satın alma gücü olmadığından iç talep yoksa, dışarıya ihracat yapılamıyorsa, kurulu tesisler ürettiğini satamıyorsa, kimse yeni yatırım ve üretim yapmaz, işçi çalıştırmaz. Bugün asıl sıkıntı sanayicinin satış yapamaması ve ciro azalması nedeni ile nakit akışında sorun yaşamasıdır. Çok düşük maaş ile 200 binin üzerinde geçici işçi iş buldu diye Türkiye’de tüketim canlanır mı? Ya da son aylarda tüketimini tamamen kısmış olan tüketicilerin güveni geri gelir mi? Satışlar kısa zamanda artmayacaksa, nakit akışı sorunu nasıl çözülecek? Paketten bankaların özel sektöre daha rahat kredi vermesini ya da verilen kredinin faizinin azalmasını sağlayacak bir önlem çıkmadı. Kredi Garanti Fonu’nun hepsi 1.5 milyar lira bile değil. Türkiye’de 200 milyar liranın üzerinde kredi olduğunu düşünürseniz bu fon hangi kredinin teminatına yetecek? Yeni teşvik sistemi bütün bu sorulara yanıt verememiştir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hükümetin açıkladığı yeni teşvik paketi OSB’lerden tepki gördü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı