Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümeti yıkma planı

  Hürriyet Haber
  08 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 1998 - 00:01

  DYP Lideri Çiller, Nisan ya da Mayıs'ta CHP'ye baskı yaparak, hükümeti yıkmayı ve FP destekli DYP-CHP azınlık hükümeti kurmayı planlıyor. Çiller, Baykal'ın da seçime hazır olduğunu belirterek, kurmaylarına ‘‘Hükümetin yıkılması için direkt temaslara başlayalım’’ talimatını verdi.

  Siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmeleri tamamlayan DYP Lideri Tansu Çiller'in hükümeti yıkma planı belli oldu. Nisan ya da Mayıs ayında CHP'nin hükümetten desteğini çekebileceğini savunan Çiller, daha sonra hükümeti CHP'nin güvensizlik oyuyla yıkarak, FP destekli DYP-CHP azınlık hükümeti kurmayı planlıyor.

  DYP Genel Başkan Yardımcıları Hayri Kozakçıoğlu ve Mehmet Gölhan da DYP-CHP seçim hükümetinin kurulmasını istediler. Deniz Baykal'la seçim hükümeti kurulması için anlaşan Çiller, kurmaylarına Nisan'dan itibaren CHP'ye baskı yaparak, seçim sürecini hızlandırmayı hedeflediğini söyledi. Çiller, ‘‘Bu aşamada biz hükümetin yıkılması için direk temaslara başlayalım’’ dedi. Çiller, ‘‘Baykal, hükümetin kamuoyu desteğini yitirdiğini söylüyor. Baykal, bekleme süresinin ardından taban oluşturup seçime gidilmesi için harekete geçeçecek’’ diye konuştu. DYP yönetiminden alınan bilgiye göre, Baykal da Çiller'le yaptığı görüşmede, ‘‘Ben bu hükümetin devamından yana değilim. Seçim kaçınılmaz olmuştur. Ancak bir süre daha bekleyip, iyice yıprandıklarını görelim. Takvim müzakeresini de ona göre yaparız’’ dedi.

  SEÇİME HAZIR OLUN

  Bu arada Çiller, bu haftaki grup toplantısından sonra TBMM'deki odasında kabul ettiği Konya ve Bursa heyetlerine, ‘‘Seçimden sonra Yılmaz Rize'ye, Ecevit ile Cindoruk da müzeye gidecek’’ dedi. Konya ve Bursa heyetlerine ‘‘Seçime hazır olun. Sandık bu yıl içinde önünüze geliyor. Seçimin hazırlığını tamamlamak üzereyiz’’ talimatı veren Çiller, ‘‘Çünkü seçimden başarısız çıkacaklarını biliyorlar. Hem DYP barajın altında diyorlar, hem de seçimden sonra Meclis aritmetiğinin değişmeyeceğini söylüyorlar. Bu nasıl çelişki’’ dedi.

  DYP-CHP HÜKÜMETİ

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu da, DYP-CHP azınlık hükümeti kurulabileceğini söyledi. DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan ise kendi formülünün, FP destekli DYP-CHP azınlık hükümeti olduğunu açıkladı.

  Siyasi parti liderleriyle görüşmelerini tamamladıktan sonra erken seçim için sivil toplum kuruluşlarından destek arayan Çiller, yerel düzeyde de çalışma başlattı. Çiller, 80 il başkanına, bölgelerindeki partilerin il başkanlarına seçim baskısı yapmaları talimatını verdi. Çiller, 80 il başkanına gönderdiği 10 sayfalık raporda, ‘‘Türkiye'nin içinde bulunduğu kilitlenmiş durumdan çıkması için seçimin şart olduğunu’’ vurgulayarak, il başkanlarının seçim harekatı başlatmasını istedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı