Dünya Haberleri

  Hükümete katıl yoksa partini bölerim

  Hürriyet Haber
  26.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ana muhalefet Kadima Partisi’nden bazı milletvekillerini kendi partisi Likud’a geçmeye ikna etmeye çalışırken, Kadima lideri Tzipi Livni’ye seslendi: Ya hükümete katıl, ya partin bölünür.

  Kadima çatırdıyor

  Eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ise teklifle ilgili olarak “Kapıları kapatmıyorum” diye konuştu. Dışişleri bakanı olduğu dönemde Filistin sorununda başmüzakereci olan Livni, Filistin devleti kavramını kabul etmediği için Netanyahu’nun şahin hükümetine katılmayı reddetmişti.

  Daha önce de Kadima liderliğine yarışan ve partinin 2 numaralı ismi olarak bilinen eski savunma bakanı Şaul Mofaz’ın Livni’nin partiyi yönetemediğine ilişkin yayılan sözleri ve ardından Kadima’da 27 milletvekiliden 11’inin Netanyahu’nun Likud’u ile görüşmeler yaptığı söylentileri, tansiyonu artırmıştı. Maariv gazetesi /images/100/0x0/55ea1eb5f018fbb8f86c724dise Netanyahu’nun amacının Kadima’yı bölmek ya da koalisyonu genişletmek değil, partiyi “gömmek” olduğunu savundu. Kadima, 2005 yılında Ariel Şaron liderliğinde Likud’tan ayrılanlar tarafından kurulmuştu.

  Noel Baba kostümlü protesto

  Dün Hz. İsa’nın doğduğu Beytüllehim yakınlarında protesto gösterisi vardı. Filistinliler, Maasarah köyüne inşa edilmesi planlanan çite karşı ayaklanmıştı. İsrail askerleri, Noel baba kılığındaki göstericileri gözyaşartıcı bombayla engellemeye çalıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı