Gündem Haberleri

  Hükümet Yunanistan'ın TRT'si ERT'yi kapattı

  Hürriyet Planet
  12.06.2013 - 05:42 | Son Güncelleme:

  Yunanistan hükümeti zarar ettiği gerekçesiyle kamu yayın kuruluşu ERT'nin fişini çekti. Kanalın Atina'daki merkez binasını işgal eden çalışanların protestolarına Yunanistan halkı da destek verdi.

  Dün gece ERT'nin ana kanalında haberleri seyreden vatandaşlar bir anda ekranların karardığına şahit oldu. Kurumun tüm çalışanları yeniden düzenleme yapılana kadar askıya alındı.

  Binlerce kişi kararı protesto etmek için ERT binasının önünde gösteri yaptı. Yunanistan'da ülkeyi resesyondan çıkarmak amacıyla daha önce de birçok kez vergi artışı ve harcama kesintisi yoluna gidilmişti.

  BİNLERCE KİŞİ PROTESTO ETTİ / FOTO GALERİ

  Hükümet sözcüsü Simos Kedikoglou, kararla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, "ERT benzersiz bir şeffaflık yoksunluğu ve inanılmaz bir müsriflik. Bu artık sona eriyor" dedi.

  ERT bünyesinde çalışan 2 bin 500 kişilk kadronun tamamının işten atılacağını belirten Kedikoglou, kendilerine tazminat ödeneceğini ve kanal küçük bağımsız bir kuruluş olarak yayına döndüğünde işe başvurma hakları olacağını söyledi.

  ERT Dış Haberler Şefi Odin Linardatou ise BBC'ye yaptığı açıklamada kararın gazeteciler için bir sürpriz olduğunu belirtti.

  AVRUPA KOMİSYONU: BİZ TALEP ETMEDİK
  Avrupa Birliği, Yunanistan'da tasarruf önlemleri kapsamında devlet televizyonu ERT'nin kapatılmasını kendilerinin talep etmediğini bildirdi.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, kararın Yunan makamlarınca alındığı belirtilerek, "Ne ERT'nin kapatılmasını talep ettik ne de Yunan hükümetinin kamu sektörünü yönetme yetkisini sorguladık. Yunanistan'ın bu kararı ülke ekonomisini modernize etmek için yürütülen büyük ve zorunlu çabalar kapsamında değerlendirilmelidir" denildi.

  Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ise ERT'nin kapatılması kararının kendisini şoke ettiğini belirterek, "Yunanistan'daki son olaylar AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF troykasından kurtulmamız gerektiğini bir kez daha gösterdi. Daha fazla demokrasiye ihtiyaç var" ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı