Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Hükümet şehit ailelerini muhatap alsın' çağrısı

  A.A
  12 Ağustos 2009 - 18:16Son Güncelleme : 12 Ağustos 2009 - 18:16

  Bingöl Şehit Aileleri Malulleri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Ziya Sözen, “Hükümet eğer birilerini muhatap alacaksa, bu ülke için canlarını veren başta şehitlerimizin ailelerini muhatap almalıdır” dedi.

  Genç Caddesi'ndeki Şehitlik Anıtı önünde yapılan basın açıklamasına, BİŞHAK Başkanı Ziya Sözen, İstanbul Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba, Bingöl Geçici Köy Korucuları Derneği üyeleri ile İstanbul, Bingöl, Malatya, Elazığ, Erzurum, Kars, Iğdır, Erzincan, Muş, Van, Şırnak, Batman, Siirt, Diyarbakır, Mardin ve Ağrı illerindeki Şehit Aileleri Derneklerinin temsilcileri katıldı.

  BİŞHAK Başkanı Sözen, yaptığı açıklamada, son günlerde ortaya atılan “demokratik açılıma” ve Ankara'daki OHAL Gazileri Derneği'nden bazı şehit ailelerinin, terörist anneleriyle yaptıkları görüşmeye, demokratik tepkilerini dile getirmek için toplandıklarını söyledi.

  Türkiye'nin, “demokratik açılım” adı altında yeni bir oyuna sürüklenmek istendiğini savunan Sözen, şunları kaydetti:
  “Hükümet eğer birilerini muhatap alacaksa bu ülke için canlarını veren başta şehitlerimizin ailelerini muhatap almalıdır. Ülkemizde bir takım tuhaf şeyler yapılmaktadır. Bakın delinin biri kuyuya bir taş atmış kimse kuyuda ne olduğunu bilmeden peşinden atlamaktadır. Kimine göre Kürt açılımı, kimine göre demokratik açılım olan henüz adı konulmamış, içeriğini en çok biz şehit ailelerinin merak ettiği, dilden dile dolaşan bir süreçle karşı karşıyayız.”

  Sözen, bulundukları bölgede her köyde, her dağın başında, her dere yamacında terör örgütünün döktüğü kanların, canların izlerinin mevcut olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu kanlar hala dökülmekte, bu canlar hala verilmektedir. Bu kanların izleri kurumadan, bu ölümlerin önüne geçmeden, dağlarımızda hala eşkıyalar dolaşırken, demokrasiden, barıştan bahsetmek hayal görmekten öteye gitmeyecektir. Biz şehit ailelerinin acılarını tazelemenin ötesine asla geçmeyecektir. Toplumda yeni bir ayrışmaya, yeni bir kutuplaşmaya yol açacaktır. Şehit aileleri kendi evlatlarının katillerini asla affetme niyetinde değildir. Kan ve gözyaşının durması için taviz vermek, PKK ve onların yandaşlarıyla müzakere etmek, şehit ailelerine yapılabilecek en büyük ihanettir.”
  Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı