Hükümet rekor işsizliğe çareyi kurslarda arıyor

Hürriyet Haber
23.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rekor düzeye çıkan işsizliğe formül arayışına giren hükümet, ağaç dikme, pet şişe toplama, bina boyama gibi geçici işlerle alternatif yaratmaya çalışırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hazırladıkları yeni projeyi açıkladı.

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, Başbakan’ın talimatı üzerine yaptıkları çalışmanın Bakanlar Kurulu’nda değerlendirildikten sonra son şeklini alacağını belirtirken, şu bilgileri verdi:

Hedef 300-400 bin kişi

"Toplum Yararına Çalışma Projesi" ya da "Geçici İş Yaratma Projesi" adı verilecek proje ile gerekirse 300-400 binleri zorlayarak 300-400 bin kişi meslek edindirme kurslarına alınacak.

Ayda 300-350 TL maaş

İstihdama yönelik ikincil çalışmalardan biri olan bu kurs uygulaması sürecinde ayda 330-350 lira maaş verilecek.

Valiliklerle işbirliği

Bu çalışma ile 81 ilde valilerin toplum yararına yapılan ve yapılabilecek çalışmaları ile bütünleştirilecek.

Okullar yazın açık

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hareket edilerek, bu eğitim okulların tatil olacağı döneme programlanacak.

100 bin kişiye eğitim

Mesleki eğitimle ilgili ayrılan kaynak ve çalışma kapsamında, yılın il üç ayında 33 bin kişiye eğitim verildi, 2009 hedefi doğrultusunda 100 bin kişi mesleki formasyona kavuşturulacak.

İş bulana prim İşkur’dan

Ayrıca işini kaybedip de işsizlik ödeneği verilenler yeniden işe alınırsa, primlerini İşkur ödeyecek. Şu anda işini kaybedenler 6,8 ve 10 aylık sürelerde işsizlik ödeneği alıyor.

Kriz gibi önlemler de geçici

FARUK
Çelik, "Kriz geçici. Önlemlerin de geçici olması açısından üç çalışmayı yaptık" derken, "İşsiz vatandaşa, yol-park yaptırmak gibi bir istihdamdan mı" sorusuna şu yanıtı verdi: "Toplum yararı bir çok şeyi kapsar. Yeni bir icat değil. Çevrenin temizlenmesinden kamu binalarının temizliğine kadar kısa süreli çalışmalara dönük uygulamalar."

Gençler vasıflı iş arayacak

MESLEKİ
kurslara ilişkin olarak "İş garantili olma şartını" kaldırdıklarını belirten Faruk Çelik, şöyle konuştu: "Kriz ve işsizlik dönemini boş, kahvehanelerde değil, bir meslek edinerek geçinmeleri ve aynı zamanda harçlık, maaş almaları. 330-350 lira maaş veriyoruz, hem de meslek sahibi yapıyoruz. Bunlar, bu dönem için son derece önemli."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı