Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet ne yaptığını anlatmakta zorlanıyor

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  15 Kasım 2009 - 00:38Son Güncelleme : 15 Kasım 2009 - 00:38

  TBMM’de sert tartışmalara yol açan demokratik açılım, dünya medyasında yankılandı. New York Times ve bazı gazeteler, Türkiye’de Kürt sorununa ilişkin çözüm planının sadece tartışılmış olmasının bile önemli dönüm noktası olduğunu savundu.

  New York Times: Türk hükümeti aylar süren diyalogdan sonra, 40 binden fazla insanın ölümüne neden olan 25 yıllık çatışmaları sona erdirecek planı açıkladı. Plan parlamentoda tartışılacak. Ancak planın tartışılacak olması bile başlı başına bir dönüm noktası. Herkesin üzerinde anlaştığı tek nokta, 1980’de darbeden sonra hazırlanan ve antidemokratik politikaların kaynağı olarak görülen Anayasa’nın değiştirilmesi.

  The Times: Bazı uzmanlar, hükümetin attığı yeni adımın önemli siyasi riskler taşıdığını düşünüyor. Uzmanlara göre, demokratik açılımın iktidar partisinin Kürtlerden aldığı oy miktarını artırma ihtimaline karşılık, kendi tabanını oluşturan Türklerden ve genel olarak da laik seçmenden aldığı oyları azaltma riski bulunuyor. Reform, asıl olarak PKK’yı dağıtmayı amaçlıyor.

  BBC: Hükümet, ülkenin Güneydoğusu’ndaki çatışmaları durdurmayı amaçlayan planı resmen açıkladı. Planın ilk kez gündeme gelmesinin üzerinden dört ay geçmesine karşın, hükümet hâlâ ne yapmaya çalıştığını anlatmakta güçlük çekiyor. İçişleri Bakanı Atalay, reformların gerçek hedefi olan Kürtlerden söz etmemeye özellikle dikkat etti. Onun yerine terörizmle savaştan ve ulusal birliği korumaktan söz etti.

  AFP: Türk hükümeti kimseyi memnun edememek riskiyle karşı karşıya. Hükümetin Kürtlere anadilinde konuşma hakkını tanıması ve ayrımcılığa son vermesi, uzmanlara göre PKK’yı silah bırakmaya ikna etmesi zor görünüyor.

  Deutche Welle: Türkiye, Kürt azınlığın haklarını genişletmek üzere yeni planlar açıkladı. Bu çerçevede Kürt şehir isimlerinin yeniden verilmesine ve seçim kampanyalarında Kürtçe konuşulmasına izin veriliyor. Reform Türkiye’nin AB’ye katılma şansını artırıyor.

  Washington TV: Türk hükümeti Kürt azınlığın haklarının genişletilmesine yönelik cesaretli bir plan açıkladı. Ancak planda Kürt asilerin affından bahsedilmiyor. PKK’nın temel taleplerinden biri bu.

  The National (Birleşik Arap Emirlikleri): Türk hükümeti yıllardır süren Kürt sorununu çözmek ve bütün vatandaşlarının haklarını güçlendirip yeni bir Anayasa hazırlamak için söz verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı