Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet, Merkez Bankası’na mahalle baskısı uyguluyor

  Hürriyet Haber
  31.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.10.2007 - 21:01

  TBMM’deki bütçe görüşmeleri renkli eleştirilerle başladı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın, 2008 bütçe tasarısını savunmak için katıldığı TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda, faiz ve vergi politikaları konuşuldu.

  TBMM MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, meslek kuruluşlarının faiz indirimi ilanlarını kastederek, "Merkez Bankası’na mahalle baskısı uygulanıyor" dedi. Ayhan "Hükümet acaba kendi söyleyemediğini başkalarına mı söyletiyor? Böyle yapıyorsa kendi ayağına kurşun sıkıyor demektir" dedi.

  KAFASI KARIŞIK: CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ekonomideki gelişmeler için iki kez "roketleme yaptık" ifadesini kullandığını, ancak şimdi "take-off’a geçtik" dediğini aktararak, "Take-off’ta mıyız, yoksa roketlendik mi? Başbakan’ın kafası karışık. Aslında bir dolmuşa bindik gidiyoruz. Gelinen noktada fiyat istikrarı sağlanamadığı için Türk ekonomisi take-off’a falan geçmedi" dedi.

  SÜTE SİNEK DÜŞTÜ: DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk, hükümetin ve bürokratların, ekononim politikalarını anlatırken, sürekli olarak 2002 yılının "kötü rakamlarının" cımbızlandığını, bunun da doğru olmadığını söyledi. CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak da uluslararası piyasalardaki dalgalanmayı, "Süte sinek düştü" diye tanımladı. Öztrak, "Önümüzdeki yıllarda bir düzeltme hareketi bizim gibi ülkelerde çok sert bir düşüşe neden olur. Sıkı para plitikasına geçilmesi ile faizlerin yeniden artması riski vardır" uyarısında bulundu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı