Hükümet memura 2+2 önerdi Bakan, ‘Bu son rakam’ dedi

Hürriyet Haber
27.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hükümet, memur sendikalarıyla yapılan toplu görüşmelerde 2010 yılı için yüzde 2+2 zam önerdi. Kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, “Memurlara imkan ölçüsünde, en zor şartlarda bile zam vermek istediğimizin göstergesidir. Bu rakam benim bildirdiğim son rakamdır” dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bu öneriyi kabul edemeyeceklerini bildirdi.

KAMU İşveren Kurulu, memur sendikalarıyla yapılan toplu görüşmelerin dünkü bölümünde hükümetin memura öngördüğü 2010 yılı zammanın yüzde 2+2 düzeyinde olduğunu bildirdi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Merkez Bankası’nın 2010’a yönelik enflasyon hedefinin ortalama 5.3 olduğunu belirterek buna karşılık Kamu İşveren Kurulunun sunduğu 2 artı 2’lik teklifin enflasyon hedefinin bile gerisinde kaldığını söyledi.

Bize müjde olmadı

Gündoğdu, görüşmelerin 6’ncu turunun ardından şunları söyledi: “Merkez Bankası’nın 2010 enflasyon hedefine baktığımızda asgari 3.7, azami 6.90, ortalaması 5.3 ile Kamu İşveren Kurulu’nun bize getirdiği teklif 2 artı 2’dir. 2 artı 2 teklifi hükümetin mutabakat metnine kamu çalışanlarının imza atmasını isteyen bir teklif değil. Memur-Sen olarak  söylüyorum; hem toplu sözleşme talebine ilişkin somut bir ifadenin yer almaması, hem de 2 artı 2’lik teklif maalesef kamu çalışanlarına bir müjde olamamıştır.”

Maddelerde iyileştirmeler

Bazı maddelerde iyileştirmeler yapılmasının kararlaştırıldığını bildiren Gündoğdu, 17 maddenin gerçekleştirilmesi, 18 maddenin de üzerinde çalışılması konusunda mutabakat sağlandığını belirtti. Çocuk yardımı konusunda 0-6 yaş sınırının korunduğunu, buna karşın 2 çocukla sınırlı olan yardımlardaki çocuk sayısı sınırının kaldırılacağını anlatan Gündoğdu, varılan mutabakat doğrultusunda 2 çocuktan sonrasına da bu yardımın yapılacağını kaydetti. Gündoğdu emekli olacak personele halen 500 TL yapılan ödemenin 750 TL’ye  yükseltilmesi ve, teknik olan, olmayan personel arasındaki ek ödeme dengesizliğinin de giderilmesi konusunda  görüş birliğine varıldığını dile getirdi.

22 maddede mutabakat var

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, önerdikleri yüzde 2+2 zammın, memurlara imkan ölçüsünde, en zor şartlarda bile zam vermek istediklerinin ifadesi olduğunu savunarak, sendikalarla yarın tekrar görüşeceklerini belirtti. Yazıcı, şöyle konuştu: “Biz ayın 15’inden beri müzakere halindeyiz. Sendikaların sorunlarını irdeledik. Ayrı bir başlık altında tartıştık. Ayrıca 11 hizmet kolundan oluşan memur sendikalarının sorunlarını tartıştık. Önerdiğimiz yüzde 2+2 zam memurlara imkan ölçüsünde en zor şartlarda bile vermek istediğimizin göstergesidir. 22 maddeden oluşan mutabakat sağladık. Bu müzakere sürecinde konu tek zam değil, mutabakat sağladığımız başka konular da var.”

Memur bunu haketti

2 artı 2 zam oranını “son rakamdır” diyen Yazıcı, şöyle konuştu: “Sendikacılara söz verdiğimiz için değil çalışanlarımız hak ettiği için bu zammı yaptık. Biz milletin kasasını idare ediyoruz. Biz kasadakilerle öncelikli ihtiyaçları ele alıyoruz. Arkadaşlarımızın bu mutabakat zammını imzalamasını umuyor ve bekliyorum.”

İmza atmayalım diye açık davet yapılıyor

MEMUR -Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “Eş yardımı, ek ödeme, toplu görüşme pirimi gibi devasa  konularda hiçbir açılım yok. Yüzde 2 artı 2’lik zam hedeflenen enflasyonun da altında. Sayın Bakan bizden bu teklifi değerlendirmemizi istedi. Biz de Sayın Bakan’a bu tekliflerini gözden geçirip, Cuma günü saat 14.00’da bir araya gelmeyi istedik. Bunu yetkili kurullarımızla istişare edip, tavrımızı koyacağız, ama görünen o ki imza atmamamız için açık bir davet var. Toplu görüşmelerin son günü olan 29 Ağustos’ta son ana kadar teklifleri artırmak için elimizden geleni yapacağız. Teklif değişmezse imza atmayacağız” dedi.

Maliye’den 100 bin kişiye, ‘Varlık Barışı var paranı getir’ mektubu

MALİYE Bakanlığı, 2’nci Varlık Barışı uygulaması için seferberlik başlattı. Yurt içinde 100 bin kişiye gönderilen mektuplarla, vatandaşlara, “Varlık Barışı’ndan faydalanmanız menfaatinize” denilirken, 3 ayrı ülkede düzenlenecek toplantılarla da yurtdışındaki varlıklara dönüş çağrısı yapılacak. Torba Kanunun 10 Temmuz 2009’da Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte 2’nci kez yürürlüğe giren varlık barışı için yoğun tanıtım kampanyası başlatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı, varlık barışı için 10 bin afiş ve binlerce broşür bastırdı. “Yepyeni Bir Başlangıç İçin Varlık Barışı” başlıklı afişlerde, vatandaşlara “Yurtiçinde ve yurtdışında bulunan varlıklarınızı beyan edin, hem vergisel avantajlardan yararlanın, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunun. Bildirim veya beyan süresi için son gün 30 Eylül 2009. Kaçırmayın” deniliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı