Hükümet Meclis'ten yetki istiyor

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Memurlar ile diğer kamu görevlilerinin idari, mali ve sosyal haklarında düzenlemeler yapmak amacıyla hükümete yetki verilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarı, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği artırmak ve kamu hizmetlerinin düzenli, süratli, verimli ve ekonomik bir şekilde yürütülmesini temin etmek, bunların idari, mali ve sosyal hakları arasındaki adaletsizlikleri gidermek amacıyla Bakanlar Kurulu'na kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verilmesini düzenliyor.

Tasarı yasalaştığı takdirde, çıkarılacak kanun hükmünde kararnameler ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlarla diğer kamu görevlilerinin idari, mali ve sosyal haklarına ilişkin olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda, 2914 sayılı Yükseköğrenim Personel Kanunu'nda, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de, diğer kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin memurlar ile diğer kamu görevlilerinin idari mali ve sosyal haklarına ilişkin hükümlerinde yeni düzenleme yapılacak.

Bakanlar Kurulu, kanun hükmünde kararnameleri çıkarırken, kamu hizmetlerinin verimli ve etkin şekilde yürütülmesini; ülkenin ekonomik ve sosyal durumunu dikkate alarak memurlar ve diğer kamu görevlilerinin idari, mali ve sosyal haklarında hizmetin özellik ve gereklerine uygun olarak adaletsizlikleri giderecek düzenlemeler yapılmasını gözönünde bulunduracak.

Bakanlar Kurulu'na verilen yetki, kanunun yayımından itibaren üç ay süre ile geçerli olacak. Bu süre içinde Bakanlar Kurulu birden fazla kanun hükmünde kararname çıkarabilecek.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı