Dünya Haberleri

  Hükümet kurma görevi Hizbullah'a verildi

  Derleme: hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  25.01.2011 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Lübnan'da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, parlamentoda gerekli oyu kazanan Hizbullah adayı Necip Mikati'yi başbakan olarak atadı. Kritik atama, Hariri taraftarlarının Mikati karşıtı gösteriler düzenlendiği saatlerde geldi.

  NECİP MİKATİ KİMDİR?

  Süleyman'ın hükümet kurma görevi verdiği Mikati, 128 sandalyeli parlamentoda 68 milletvekilinin desteğini alarak, 60 oyda kalan eski Başbakan Saad Hariri'yi geride bırakmıştı.

  Hizbullah tarafından desteklenen Trabluslu işadamı Mikati, başbakan olarak ilk resmi demecinde, tüm Lübnanlıları parti ve hizip farklılıklarını bir kenara bırakmaya çağırdı. Mikati ayrıca, tüm Lübnan'ı kucaklayacak hükümeti kurmaya hazır olduğunu bildirdi.

  Ülkede, yeni hükümeti kurmak için milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alan Mikati'ye karşı Hariri taraftarları protesto gösterileri düzenleniyordu.

  Lübnan'da hassas dengeler üzerine kurulan hükümet, 12 Ocak tarihinde Hizbullah yanlısı 11 bakanın istifasıyla düşmüş ve ülkede siyasi bir kriz baş göstermişti.

  Daha önce de başbakanlık yapan 55 yaşındaki Sünni Müslüman Mikati, Hizbullah tarafından desteklenmesine rağmen, hem Hariri hem de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la iyi ilişkileri olduğu için nispeten tarafsız bir siyasi figür olarak tanınıyor.

  NASRALLAH'TAN HARİRİ'YE ÇAĞRI

  Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Saad Hariri  cephesini Mikati'nin kuracağı kabineye katılmaya çağırdı.

  Nasrallah, dini bir tören dolayısıyla Baalbeck'te dev ekranda gösterilen,  binlerce Şiiye hitaben konuşmasında, "Lübnanlılar, ne kazanan ne kaybeden  temelinde gerçekten birleşme şansı elde ettiler. Aynı hükümete katılalım" diyerek, Mikati'nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesini reddeden ve Hizbullah  tarafından desteklenen bir adayın başında olacağı her kabineyi boykot edeceğini açıklayan Hariri cephesini hükümete katılmaya çağırdı.

  "Yeni kurulacak hükümet Hizbullah'ın hükümeti olmayacak, Hizbullah tarafından idare edilmeyecek. Ne iktidarı, ne hükümeti istiyoruz" diyen  Nasrallah, Mikati'nin merkezde bir isim olduğunu, muhalefette olmadığını  söyledi.

  Hizbullah lideri, kurulacak hükümete katılmak istemeyenlerin,  yargılamadan önce Mikati hükümetine bir yıl süreyle şans vermelerini istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı