Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet kendi düşecek

  Hürriyet Haber
  21 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mart 1998 - 00:01

  CHP Lideri Deniz Baykal, önceki gün hükümeti sert şekilde eleştirmesinden sonra dün de Hürriyet'e ‘‘Başbakan bizi bahane ederek kaçmaya çalışıyor ama biz hükümeti yıkmayacağız. Hükümet yıkılacağı yere kadar gitsin’’ dedi.

  Baykal, Hürriyet'in, ‘‘Hükümeti yıkacak mısınız?’’ sorusuna, ‘‘Bizim, hükümeti yıkmaya yönelik özel bir siyasi programımız yok. Ama bu hükümet bitmiştir. Biz sadece bunu şikayet edip, durumu tesbit ediyoruz. Hükümet kendi kendini yıkacak’’ dedi. Baykal, CHP olarak hükümetin irtica ve enflasyonla mücadele etmesini istediklerini belirterek, ‘‘Ama bunu yapacak bir kararlılık malesef görünmüyor. Bu hükümet çözüldü’’ dedi.

  Önceki gün hükümeti eleştiren sert açıklamasından sonra kurmaylarıyla bir toplantı yapan Baykal, bundan sonra izleyeceği stratejiyi belirledi. Baykal, kurmaylarına, ‘‘Hükümet Çankaya'dan ‘Çekil' diye talimat aldı. Şimdi çekilecek, ama buna bahane bulmak istiyor’’ dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Kumbaracıbaşı da, ‘‘Biz normal muhalefet görevini devam ettiriyoruz. Hükümet olgunlaşmış armut gibi kendi kendine düşecek’’ dedi. Kumbaracıbaşı, CHP’nin hükümeti düşürme anlamında destek çekmediğini belirterek, ‘‘Hükümet bitti ve bunu kendisi görüp gereğini yapacaktır. Başka çareleri yok. Hükümet kuruluş misyonunu unuttu ve CHP'nin güvenoyu verdiği çizgiden ayrılıp başka yola girdi’’ diye konuştu. Kumbaracıbaşı, Başbakan Yılmaz'ın, askerlerle diyalog konusunda koalisyon ortağı Bülent Ecevit'i de aldattığını savunarak, ‘‘Ecevit'e 'Bu yumuşak konuşmanız çok güzel' diyor, arkasından kendisi zehir zemberek açıklama yapıyor. Belli ki bu programlanmış bir olay’’ dedi. Kumbaracıbaşı, 27 Mart'ta yapılacak MGK toplantısının ANAP'ın strateji ve hükümetin geleceğini etkileyeceğini belirterek şunları söyledi:

  ‘‘Hükümet ne kadar daha dayanır bilmiyorum. Eğer 27 Mart MGK'sına yönelik ANAP'ın özel bir proje veya senaryosu yoksa, yani baskı oldu bırakıyoruz demezlerse, sonbahara kadar hükümet gidebilir. Biz irtica ile mücadele için Sivil Çalışma Grubu oluşturduk diyerek yeniden irticanın üzerine etkin bir şekilde gitme eğilimine girebilir hükümet.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı