Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet karşıtı protestoculara hakaret eden bakan görevden alındı

  A.A
  23 Ocak 2012 - 16:59Son Güncelleme : 23 Ocak 2012 - 18:44

  Romanya Başbakanı Emil Boc, hükümet karşıtı protestoculara hakaret eden Dışişleri Bakanı Teodor Baconşki'yi görevinden aldı.

  Emil Boc, parlamentoda yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Teodor Baconşki'nin, Devlet Başkanı Traian Basescu ve hükümetin istifası çağrısıyla son 10 gündür sokaklara dökülen protestocular hakkında uygunsuz yorumlarda bulunduğu için görevinden alındığı söyledi.

  Romanya'nın Vatikan ve Paris büyükelçiliklerini yapan ve 2009 yılından bu yana Dışişleri Bakanı olan Teodor Baconşki'nin şu anda AB dışişleri bakanları toplantısı nedeniyle Brüksel'de bulunduğu ve Mediafaks ajansına göre, görevinden alındığı haberini burada öğrendiği belirtildi.

  Teodor Baconşki, internetteki sitesinde “ülkenin geleceği hakkındaki kararın 'sert ve cahil kenar mahalle sakinleri' tarafından değil, yaşam gayesi olan Romenler tarafından verileceğini” yazmıştı. Baconşki'nin bu ifadeleri ülkede büyük öfkeye neden olurken, Başbakan Boc, protestoculardan özür dilemişti.

  Öte yandan Bükreş'te Üniversite Meydanı'nda toplanan bazı protestocular, Dışişleri Bakanı'nın görevden alınmasının kendilerini tatmin etmediğini söylediler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı