Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet istedi RTÜK yasakladı

  ANKARA
  24 Ekim 2007 - 00:40Son Güncelleme : 24 Ekim 2007 - 13:26

  Hükümet, PKK’nın Hakkári’deki saldırısıyla ilgili haberlere yayın yasağı getirdi. Hükümetin kararını, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bir yazıyla RTÜK’e bildirerek, radyo ve televizyon kuruluşlarına iletilmesini istedi.

  Bu istek üzerine RTÜK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi: "21 Ekim tarihinde Hakkári’nin Dağlıca bölgesinde meydana gelen terörist saldırılarla ilgili olarak; kamu düzenini ve halkın moral değerlerini olumsuz etkileyen, güvenlik güçlerine dönük zaaf imajı yayan, toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyen radyo ve televizyon yayınlarının, toplumsal sorumluluğa ve duyarlılığa uygun yayın anlayışı temelinde, güvenlik güçlerinin moral değerlerinin yüksek tutulması, toplumsal psikolojinin olumsuz etkilenmemesi ve çocukların ruh sağlığının korunması amacıyla 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 25. maddesi gereğince durdurulması uygun görülmüştür."

  Bu arada Kanal D Ana Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand karara tepki gösterip, "Soyut ifadelerle peşin bir yayın yasağı getiriliyor" dedi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) de, "Tipik sansür uygulaması" açıklaması yaptı, uygulamanın yasaya aykırı olduğunu belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı