Hükümet işçinin nabzını tuttu

Hürriyet Haber
29 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ocak 1999 - 00:01

Bülent Ecevit başkanlığındaki DSP azınlık hükümetinin iki bakanı, önümüzdeki günlerde Hükümet ile Türk-İş arasında başlayacak, 480 bin kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi pazarlığında, işçi kesiminin nabzını tuttu. Kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Nami Çağan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, dün Türk-İş'i ziyaret ederek Başkan Bayram Meral ve arkadaşlarıyla bir süre görüştü.

Her iki taraf, kamu sözleşmelerinin Şubat ayı içinde bağıtlanmasını sağlamak, seçimden önce işçinin cebine zamlı ücretinin girmesini sağlamada görüş birliğine vardı. Sözleşmelerin uzaması durumunda, sorunun muhalefet partileri ve başka bazı odaklarca istismar konusu yapılarak, politize edileceği öngörüsü de dile getirildi. Bunun ise hem hükümeti, hem de sendikacıları sıkıntıya sokacağı konusunda ortak kaygı belirtildi. Bu yüzden, sözleşmeler kısa sürede bitirilecek.

Hükümet'i temsilen Türk-İş ve Hak-İş'e dün bir nezaket ziyaretinde bulunan Gürel ve Çağan, kamu sözleşmelerindeki stratejinin genel çerçevesini çizdiler. Her iki taraf, kamu sözleşmelerinin en kısa sürede, muhtemelen Şubat ayı içinde bitirilmesini benimsedi. Böylece, seçimden önce işçi zamlı maaşını alacak ve seçimlere bu olumla havada girilecek.

Bakanlar Gürel ve Çağan ile sohbet ederken Türk-İş Başkanı Meral, bir ara ‘‘Aday olmak için sözleşmelerin bitmesini bekliyoruz’’ diye esprili bir yaklaşımda bulundu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı