Gündem Haberleri

  Hükümet 'iddianın' arkasında durdu

  Hürriyet Haber
  12.07.2012 - 13:14 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün Genelkurmay Başkanlığı’nın Türk F-4’ünün düşürülmesiyle ilgili olarak, “Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen” açıklamasındaki “iddia”nın arkasında durdu.

  Gazeteciler, Genelkurmay’ın son açıklamasında düşen uçakla ilgili değerlendirmeyi neden yumuşattığını, neden kesin ifadeler yerine “düşürüldü iddiası” ifadesinin kullanıldığını sorması üzerine, Başbakan Yardımcısı Arınç şunları söyledi:   

  “Daha önce bu konuda yaptığım açıklamalara ilave edeceğim hiçbir kelime yok. Bazı nüanslar içinde durup buralardan farklı anlamlar çıkarılmamalı. Türk jeti düşürüldü… Düşüren Suriye yönetimi ‘biz düşürdük’ dedi. Çıkan parçalar üzerinde, şu bulundu, bu bulundu gibi açıklama yapılırken şu cümle kullanıldı demenin, her gün bu konuyu köpürtmenin bir gereği yok. İncelemeler bittiğinde bütün açıklamalar size yapılacaktır.”

  TSK AÇIKMALASINDAKİ İLGİNÇ DETAYLAR

  Genelkurmay Başkanlığı'nın Akdeniz'de düşen Türk keşif uçağıyla ilgili bugün yaptığı açıklamada yer alan iki detay dikkat çekti.
   
  Genelkurmay Başkanlığı, Türk uçağının düştüğü 22 Haziran tarihinden bu yana yayımladığı tüm açıklamalarda, TSK'ya ait RF-4 tipi jet için "Suriye tarafından düşürülen uçağımız" tabirini kullanıyordu. Genelkurmay, bugünkü açıklamasında ise "Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen uçağımız" ifadesini kullandı.

  Genelkurmay Başkanlığı'nın sitesindeki haber başlığının, "Uluslararası Hava Sahasında Suriye Tarafından Düşürülen Uçağımızın Enkazını Arama Kurtarma Faaliyetleri" olduğu görülürken, açıklama metninde şu ifadelere yer verildi:

  "22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, görev uçuşu yaparken, radar ve telsiz teması kesilen ve müteakiben Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen Hv.K.K.lığımıza ait RF-4 uçağımız ile ilgili bilgiler bugüne kadar doğru ve tam bir şeffaflık içinde kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bundan sonra da aynı şekilde paylaşılmaya devam edilecektir. Konuyla ilgili son gelişmeler aşağıda sunulmuştur."
  İşte Genelkurmay'ın son dönemde yaptığı açıklamalardan bazıları:

  7 Temmuz tarihli açıklama:

  Hatay ili güneybatısında, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen RF-4 keşif uçağına ait enkazın çıkarılması faaliyetine, 5 adet askerî gemi/bot ile devam edilmektedir.

  9 Temmuz tarihli açıklama:
  Hatay ili güneybatısında, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen RF-4 keşif uçağına ait enkazın çıkarılması faaliyetine, 5 adet askerî gemi/bot ile devam edilmektedir.

  10 Temmuz tarihli açıklama:

  "Hatay ili güneybatısında, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen RF-4 keşif uçağına ait enkazın çıkarılması faaliyetine, 4 adet askerî gemi/bot ile devam edilmektedir."

  HALEN ÇIKARILAMAYAN PARÇALAR VAR

  Genelkurmay'ın bugünkü açıklamasının sonunda ayrıca Türk uçağının enkazını ve pilotları bulan Amerikan araştırma gemisi Nautilus'un arızalanmasından ötürü geri döndüğü ve denizin dibinde halen çıkarılamayan parçalar olduğu belirtildi.

  Açıklamanın ilgili bölümünde şöyle denildi:

  "Nautilus araştırma gemisinin, kamera sistemindeki arıza nedeniyle bölgeden ayrılması üzerine, deniz dibinde tespit edilen ve halen çıkarılamayan parçaların denizden çıkarılması için yeni imkânların araştırılmasına başlanmıştır."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı