Hükümet Fiskobirlik’i yargıya götürüyor

Hürriyet Haber
01 Ağustos 2006 - 00:26Son Güncelleme : 01 Ağustos 2006 - 00:26

HÜKÜMET, Karadenizli üreticinin şimşeklerini üzerine çektiği fındık konusunda karşı atağa kalktı. Dün 7.5 saat süren Bakanlar Kurulu’nda fındık konusunda, Fiskobirlik yönetiminin yargıya götürülmesi kararlaştırılırken, 2006 mahsülü fındık alımı için de çalışma başlatıldı. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanları Ali Babacan ve Kürşat Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Sanayi Bakanı Ali Coşkun’dan oluşan komisyonun başkanlığını ise Erdoğan kendisi üstlendi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, ilk çalışmasını da dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sırasında Fiskobirlik ile fındık sorununu masaya yatırarak yapan "fındık komisyonu"nun yeni mahsül alımına ilişkin gerekli önlemleri alacağını bildirdi.

Çiçek, çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına kadar tamamlanıp açıklanabileceğini belirtirken, geçmiş döneme ilişkin üretici mağduriyetinin giderilmesi konusundaki sorumluluğun ise Fiskobirliğe ait olduğunu söyledi. Bu konudaki çalışmayı Fiskobirliğin yapması gerektiğini kaydeden Çiçek, "Fiskobirliğin elinde imkanlar var, gayrimenkulleri var, bunları devreye sokması lazım" dedi. Hükümet olarak Fiskobirliğin 2 katrilyonluk borcunu ödeyip, sıfır borç ile yola çıkmalarının sağlanıp, "artık kendi ayaklarının üzerinde dur" denildiğini belirten Çiçek, "Ancak konu, siyasi tartışmalar, illegal örgütler ile siyasi zemine kaydırılıyor" dedi.

KONU YARGIYA GÖTÜRÜLECEK: Fındık konusunda yaşanan sorunun birinci derece sorumlusunun, halkın sıkıntısını gidermek için basiretli bir tüccar gibi davranamayan Fiskobirlik yönetimi olduğunu da savunan Çiçek, Sanayi Bakanlığı müfettişlerinin Fiskobirlik’teki incelemelerinde bir çok saptamalarının olduğuna da dikkat çekerek, bu konuların yargıya intikal ettirileceğini söyledi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı