Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet ertelemedi bunun ardı gelmezdi

  ANKARA
  06 Ocak 2011 - 00:22Son Güncelleme : 06 Ocak 2011 - 00:22

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, daha önce iki kez ertelenen tutukluluk sürelerine ilişkin düzenlemenin bir kez daha ertelenmesi gerektiği eleştirilerine, “Bunun ardı gelmezdi. Kurumlar kendilerine çeki düzen vermeli” yanıtını verdi.

  Ergin, dün NTV’de, tutukluluk sürelerini sınırlayan maddenin neden ertelenmediği sorusunu yanıtlarken, şunları söyledi:

  Çoğu Yargıtay’da

  Yürürlük tarihi elbette ertelenebilirdi. Ama ertelenseydi bu defa ‘Uzun tutukluluk yetmedi, bir daha uzatılıyor’ denecekti. AİHM’de bu kadar ihlal kararı verilirken böyle bir uzatma kararı nasıl algılanacaktı? Tutukluluk süresini dolduran sanıkların olduğu dosyaların 4’te 1’i yerel mahkemelerde, 4’te 3’ü ise Yargıtay’da. Ancak Yargıtay’da bu dosyaları öne çekip bir şey yapmama konusunda ısrarlı direniş var. Burada maharet yargılama sürelerini kısaltmaktır. 57 bin kişi tahliye olacak filan deniyor. İlgisi yok. Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden bakınca bu sayının 1000’e ulaşmayacağını görüyoruz. Bunu bu şartlarda uzattığımız takdirde ardı gelmezdi. Kurumlar kendilerine çekidüzen vermek zorunda.

  Bir dava, ağır ceza mahkemesinde ortalama 1622 günde bitiriliyor. Bu davanın ilk derece mahkemesindeki yargılama ve savcılık soruşturması 580 günde bitiriliyor. Aynı dosya 1042 gün yüksek yargıda bekliyor. Bir dava dosyası, ortalama 473 gün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda, 399 gün de ilgili ceza dairesinde kalıyor. Bu sürenin azaltılması için proje hazırlıyoruz.

  Bugün itibariyle tutuklu 953 kadar kişi bu düzenlemeden istifade edebilecek gibi, ilk derece mahkemelerinden bu düzenlemeden yararlanan kişi sayısı 280 civarındadır. 40 bin rakamı kesinlikle doğru değil.

  Tahliye olan kişilerin işlemiş oldukları fiiller, bunların toplumda uyandırdığı infial, vicdanlardaki merhamet duygusu hepimizi irite ediyor. Ancak ceza hukukunda kanunilik prensibi esastır.

  Ergenekon’la ilgisiz

  Bu yasa 2004’te yapıldı. O zaman Ergenekon ya da Balyoz soruşturması var mıydı? 2004’teki yasanın 2008’den sonra ortaya çıkan soruşturmalar için yapıldığını söylemek doğru değil. Buradaki düzenleme, Türkiye’de yargılamanın uzun tutukluluğu önlemek için siyaset kurumunun ortaya koyduğu bir irade, doğru bir düzenlemedir.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı