Hükümet, Dubai World’e garanti vermedi borsalar dibe vurdu

Hürriyet Haber
01 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 01 Aralık 2009 - 01:53

Dubai Maliye Bakanı Abdurrahman Al Salih, “Dubai World hükümetin ama şirket bağımsız çalışıyor. Şirkete kredi verenler, projelerin gerçekleşebileceğine güvenip para yatırdı. Baştan beri şirkete garanti vermediğimiz biliniyor” dedi. Dubai ve Abu Dabi borsaları, bayram sonrası ilk iş gününde yüzde 7.3 ve 8.3 gibi rekor düşüş yaşadı.

BORÇ krizi, bayram tatilinin ardından açılan Dubai Borsası’nı yüzde 7.3, Abu Dabi borsasını ise yüzde 8.3 gibi rekor oranda düşürürken, dünya borsalarını da karıştırdı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası’nın yerli ve yabancı bankalara ek likidite sağlayacağını duyurması da düşüşe engel olamadı. Dubai World’ün hisseleri de yüzde 15 değer kaybetti.
Nakheel erteleme istedi
Dubai World’e bağlı gayrimenkul firması Nakheel, İslami bonolarındaki gelecek ayki geri ödemelerin ertelenmesi talebinin ardından dün de, Nasdaq Dubai Borsası’ndaki bütün menkul değerlerinin alım satımının askıya alınmasını istedi. Nasdaq Dubai’nin web sitesinde yer alan duyuruda, “Nakheel, borsada listelenen üç İslami bonosunun piyasayı tam olarak bilgilendirme durumuna gelene kadar alım satımının askıya alınmasını istedi” denildi. Nakheel’in 14 Aralık’ta vadesi dolacak olan 3.5 milyar dolara yakın sukuk ödemesi yapması gerekiyor.
Diğer borsalar tatilde
Dubai’deki borç krizinin Körfez ülkelerindeki borsaları da etkilemesi beklenirken, bölgede bayram nedeniyle dün tek açılan borsa Abu Dabi ve Dubai borsaları oldu. Kuveyt borsası salı günü ve piyasa değeri açısından en büyük Arap borsasına sahip olan Suudi Arabistan finans piyasası da cumartesi günü açılacak. Açık olan Mısır Borsası da yüzde 7’yle rekor düşüş gösterdi.
Devlet garantisinde değil
Dubai Maliye Bakanı Abdulrahman Al Salih, Dubai World’ün borçlarının devlet tarafından garanti edilmediğini söyledi. Devlete ait Dubai TV’ye konuşan Saleh, “Şirket, hükümet garantisiyle değil, proje programı üzerinden finansman aldı. Kredi verenler şirketin projelerinin gerçekleşebilirliğine para yatırdı. Devletin şirketin sahibi olduğu doğru. Fakat şirketler grubu kurulduğundan beri bağımsız olduğu ve hükümet tarafından garanti altına alınmadığı biliniyor” dedi. Medyada Dubai World ile Dubai Hükümeti arasında büyük karışıklık yapıldığını belirten Al Saleh, hükümetin geçen hafta Dubai World’ün yapılandırılması ve borç ödemelerinin dondurulmasıyla ilgili açıklamasının ardından gelen reaksiyonları da aşırı ve haksız buldu. Al Saleh, kararın doğru olduğunu ve bütün tarafların da yararına olacağını vurguladı.

IMF ek likiditeyi olumlu karşıladı

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), Dubai’deki borç krizi nedeniyle BAE Merkez Bankası’nın likidite desteğini olumlu karşıladı. IMF, “BAE, güçlü kaynaklara dayalı bir ekonomi ve merkez bankasının bankalar için ek likidite sağlamasını olumlu buluyoruz” mesajı verdi. IMF açıklamasında, “Finans piyasalarına ters etki yapan Dubai World ve Nakheel’in borcuyla ilgili beklenmeyen açıklamadan sonra durumu izlemeye devam ediyoruz. Dubai’deki yetkililerden, borçlular ve onların alacaklıları arasındaki durumu belirlemeye yönelik daha ileri açıklamaları dört gözle bekliyoruz” denildi.

Çin, Dubai kriziyle umutlandı

DUBAİ’deki krizin Çin’e, yabancı yatırımlarını çeşitlendirmek için petrol ve altın varlıklarını ele geçirme fırsatı vereceği belirtildi. Çin Varlık Denetim ve Yönetim Komisyonu Başkan Ji Xiaonan, “Bu Çin’e dövizini, altın ve petrol rezervi satın almada kullanma yönünde bir yatırım fırsatı verebilir” dedi.

Asya borsaları yükselişle kapandı

BAE Merkez Bankası’nın müdahale açıklamasının ardından krizin dünya genelinde finansal piyasalara yayılmayacağı umuduyla Asya’da borsalar günü yükselişle tamamladı. Japon Nikkei yüzde 2.9 yükselirken, Hong Kong yüzde 3.6 ve Şangay da yüzde 2.5 değer kazandı.

Avrupa ve ABD’de düşüş

DUBAİ’nin borç erteleme sorunu, BAE Merkez Bankası’nın ek fonlama taahhüdüne karşın Avrupa borsaları düştü. Avrupa’da İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0.8, Alman DAX yüzde 1, Fransa’da CAC yüzde 1.4 düştü. Petrol fiyatları ise BAE Merkez Bankası’nın bankalara likidite desteği üzerine artışa geçerek varil başına 77 dolara ulaştı. ABD borsaları da Dubai borç krizi endişeleri nedeniyle düşüş gösterdi. Dow Jones yüzde 0.2, Standard & Poor’s 500 endeksi yüzde 0.89, Nasdaq 100 endeksi de yüzde 0.2 düşüş yaşadı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı