Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet ‘dostane çözümü’ reddetti

  Uğur ERGAN / ANKARA
  13 Eylül 2005 - 01:55Son Güncelleme : 13 Eylül 2005 - 01:55

  Hükümet, gayrimüslim vakıfların sahip olduğu taşınmazlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen davalarda ‘dostane çözüme’ gitmeme kararı aldı.

  Hükümetin bu yönde karar almasında iki faktörün önemli rol oynadığı bildirildi. Birincisi, AB’nin Türkiye’ye ilişkin müzakere çerçeve belgesini bir türlü çıkarmaması ve 3 Ekim’e kadar bunu pazarlık kozu olarak düşünmesi, ikincisi ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün (VGM), ‘dostane çözüme’ gidilmesi halinde 900 vakıf taşınmazı için emsal oluşturacağı yönündeki çekincesi. Dışişleri Bakanlığı 20 Eylül’de AİHM’de görüşülecek Fener Rum Lisesi Vakfı ile Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi Vakfı’na ait taşınmazlarla ilgili AİHM’in Türkiye aleyhine karar alacağı bilgisine ulaşarak, bu konuda VGM’den görüş istedi.

  Dışişleri tarafı, Türkiye’nin her iki davada yüklü bir tazminat ödememesi için ‘dostane çözüme’ gidilmesinin düşünüldüğünü de VGM’ye iletti. VGM, yaptığı değerlendirme sonucu bu durumun 900 taşınmaz için de emsal olacağını dile getirerek ‘dostane çözüme’ karşı olduğunu Dışişleri’ne bildirdi. VGM’nin bu görüşüne hükümet de katılınca Dışişleri, ‘dostane çözüm’ fikrinden vazgeçti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı