Gündem Haberleri

  Hükümet devleti zayıf düşürdü

  Muhammet KAÇAR / DHA
  21.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, İmralı’yı kendisine kılavuz olarak benimseyen DTP’nin Kürt açılımı konusunda muhatap alınmasıyla, hükümetin dolaylı olarak İmralı ile masaya oturduğunu söyledi.

  Dün Rize’de esnaf ziyaretinde bulunan Yılmaz, gazetecilere hükümetin açılımını şöyle değerlendirdi:

  Şu ana kadar bu projenin içinde ne olduğunu kimse anlamadı. İçişleri Bakanı’nın partilerle ve sivil toplum örgütleri ile yaptığı görüşmeleri izliyorum. Oralarda da bu konuda hükümetin ortaya koyduğu herhangi bir paket ve somut tedbir yok. Türkiye’nin bütün sorunlarının olduğu gibi, bu en önemli sorununun da çözümü hükümetin görevidir. Ama hükümetin de bu konuda devlet sorumluluğuna uygun davranması lazım. Başbakan’ın, ‘PKK’yı kınamadıkça DTP ile görüşmeyeceğim’ sözüne ve DTP’nin devamlı PKK’ya sahip çıkmasına rağmen onunla görüşmüş olması, maalesef devleti bu konuda zayıflatmıştır. Dolayısıyla yanlış bir başlangıç yapıldı. Ümit ediyorum ki sonu hayırlı olur. Bu konuda siyasi iktidarın dışında kalan herkesin de çözüm için destek vermesi gerekir.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘İmralı’yı bir yana bırak’ sözleri yeterli değildir. Muhatap alınan DTP, eğer İmralı’yı kendisine kılavuz olarak benimsemişse, hükümet de dolaylı olarak İmralı ile masaya oturmuş demektir. Bu da maalesef yanlıştır. Daha önce Başbakan’ın tutumu doğruydu. Yani DTP, terörü lanetlemedikçe, İmralı’dan kendini ayrıştırmadıkça bu işte muhatap alınmamalıydı. Ama tam tersine İmralı’ya sahip çıktığı halde, İmralı’yı kendisinin önderi kabul ettiği halde, DTP ile masaya oturarak hükümet devleti zayıf düşürmüştür.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı