Gündem Haberleri

  Hükümet bölücülük sürecini başlattı

  Okan KONURALP
  15.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Özel bir uçakla Burdur’a gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın Kürt açılımı genel görüşmesinde yaptığı konuşmayı “ilkokul öğrencisinin kompozisyon ödevi” olarak nitelendirdi.

  “Hükümet etnik ayrıştırma düğmesine cuma günü basmıştır” diyen Baykal’ın açıklamaları özetle şöyle:

  Ruhsal dengesinikaybetmiş olmalı

  Başbakan bu söylediklerimi saklamaya çalıyor. Konuşmasının şifrelerini söylüyorum. Bize ilkokul kompozisyon ödevi hazırlama anlayışı içinde bir konuşma yaptı. Bize tarih, coğrafya anlattı. Çok da gergindi. Muhalefet partilerini, yeni şehit cenazelerinin gelmesini istemekle, itham etti. Bir Başbakanın kendi vatandaşının böyle bir temennisinin olabileceği iftirasında bulunması herhangi bir ülkede olabilecek şey değil. Bunu söylemek için, ruhsal dengesinin kaybetmiş olması lazım. Neyi hazmettirmeye çalışıyorlar? Çiçek, böcek diyerek bunları hazmettirmeye çalışıyorlar.

  Uluslaşma politikası noktalanmaktadır

  Neyi, nasıl yapacaklarını açıkça söylemekten kaçınarak, ima ederek geçiştirmeye çalışıyorlar. “Demokratikleşme hareketi” diye sunulmaya çalışılan “Bölücülük” uygulamalarıdır. Cumhuriyet tarihinden bu yana ilk kez bir hükümet devlet eliyle bölücülük hareketi başlatmıştır. Etnik temelde Türkiye’yi ayrıştırmayı resmileştirmek, kamu hizmetinde etnik ayrışmaya katkı vermeyi kabul etmek, dünkü görüşmenin sonucudur. Bugün, 1920’de TBMM’nin açılışından bu yana 89 yıldır götürdüğümüz, gelmiş geçmiş bütün iktidarların götürdüğü milli kaynaşma, uluslaşma, milli bütünleşme politikası noktalanmaktadır. Milli, etnik ayrışma hükümet eliyle başlatılmıştır.

  Devlet etnik eğitime başlayacak

  Etnik ayrıştırma düğmesine cuma günü basılmıştır. Düğmeye hükümet basmıştır. Bunu kamufle etmek için demokrasiden bahsediyorlar. Devlet insanlarla, bireyle meşguldür. Devlet etnik kimlikle, cemaatle meşgul değildir. PKK’lılar geldi, sınırda savcılar, hakimler hazırdı. Bu eşgüdüm nasıl olmuş? PKK’lılar PKK’lı olmaktan bıktıkları için mi sınıra geldiler. “Öcalan’ın mektubunu getirdik” diyerek sınıra geldiler. Geldiler ve PKK’lı olmak suç olmaktan çıktı. Bu politikanın arkasında AKP- PKK- DTP üçlüsü var. Dün açıklanan,etnik ayrıştırma politikasıdır. Türkiye’nin 89 yıllık politikası tersine çevrilmektedir. Devlet etnik eğitim yapmaya başlayacaktır. Devlet etnik dil öğretecektir artık. Öğretmen yetiştirecektir, etnik dil öğretecektir, bunun için okul kuracaktır, maaş verecektir. Şimdi seçmeli olacak, bir süre sonra dil eğitimi olmaktan çıkarırsınız, ders eğitimine dönüştürürsünüz.

  Yanlış gidişe el koyun

  Mehmet Akif İstiklal Marşı’nı yazdı. Kendisi ise Arnavut’tur. Arnavut kimliğinin İstiklal Marşı’nı yazmasına engel olan bir tarafı var mı? Bölücülük lafını çok sık kullanmam. İlk kez dün o tabloyu görünce, manzaranın demokrasi değil, bölücülük manzarası olduğunu görüyor ve vatandaşı uyarıyorum. Bu yanlış gidişe el koyun.

  PKK hedefine ulaşmak üzere

  ULUSLAŞMA sürecinin tersine çevrilmesi hedefleniyor. Bu, tarihi bir kırılmadır. Bunun kararını millet düzeyinde almak zorundayız. PKK 25 yıldır silahlı mücadeleyle elde edemediğini bu iktidarın işbirliğiyle elde etmek üzeredir. Başbakan, dün Türkiye’nin önüne cumhuriyet öncesi tabloyu “Hedef” diye koydu. Biz, “Anasır-ı islamiye mecmuasıyız” diyor. “İslami unsurların toplamıyız” diyor. Bu, Mustafa Kemal’in I. Meclisi açarken yaptığı değerlendirmedir, doğrudur. Ama sonra ne oldu? Türk milleti olduk. Şimdi Türkiye’nin önüne cumhuriyet öncesi tablo hedef olarak konuluyor, “Buraya yönelin” diye. Başbakan, bir yandan, “Tek millet, tek bayrak” diyor ancak o milletin adını söylemeye dili varmıyor. 1920’deki tabloyu 21. yüzyılda model diye koyuyor.

  Konuşmayınca

  BURDUR’un Karamanlı İlçesi’nde belediyeyi ziyaret eden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a partililer büyük ilgi gösterdi. Baykal, daha sonra yürüyerek konferans salonuna gitti. Peşindeki yüzlerce Burdurlu da Baykal’ın konuşacağını sanarak salonu doldurdu. Ancak Baykal yalnızca belediye başkanları ve ilçe yönetimiyle, ilçe binasında basına kapalı toplantı yaptı. Bunun üzerine bazı partililer, “En azından 5 dakika konuşsaydı. Biz köy köy dolaşıp yüzlerce vatandaş topladık. Şimdi onlara ne diyeceğiz” diye bağırdılar. Olanlardan haberdar edilen Baykal, toplantı sonunda kapı önünde kısa bir konuşma yaptı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı