Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hükümet arayışı silbaştan

  Hürriyet Haber
  07 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ocak 1999 - 00:01

  55. Hükümet'in düşürülmesinden bu yana geçen 43 günden sonra yeniden başa dönüldü. Cumhurbaşkanı Demirel, daha başında görev verdiği Ecevit'i yeniden görevlendirme noktasına geldi. Türkiye, hükümetin istifasının ardından özetle şu gelişmeleri yaşadı:

  Demirel, hükümetin istifasının ardından TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin liderleriyle görüştü. Bu görüşmelerde Çiller dışındaki diğer genel başkanlar, görevlendirmede inisiyatifi Cumhurbaşkanı'na bıraktılar. Çiller ise doğrudan görevin kendisine verilmesini talep etti. Ancak Demirel, ANAP-DSP bloğunu görerek Ecevit'i hükümeti kurmakla görevlendirdi.

  Ecevit, önceden önerdiği ANAYOL-SOL modelini gerçekleştirmeye çalıştı. Bundan sonuç alamayınca, çok sayıda hükümet modelini gündeme getirdi. FP'yi hükümet arayışlarının dışında tutan Ecevit, 18 gün boyunca ANAP, DYP, CHP ve DTP genel başkanları ile görüştü. Ecevit'in hükümet modellerine Yılmaz ve Cindoruk tam destek verdi. Çiller, ‘‘DYP-ANAP-DSP koalisyonu’’, ‘‘Dışardan bakan alınarak kurulacak DSP hükümeti’’ ve ‘‘DSP azınlık hükümeti’’ formüllerine destek vermedi.

  Hükümet modellerine destek bulamayan Ecevit, 19 yıl aradan sonra 4. kez üstlendiği hükümeti kurma görevini 21 Aralık 1998'de Demirel'e iade etti.

  ECEVİT'TEN SONRA EREZ

  Demirel, Ecevit'in görevi iade ettiği gün hiç vakit kaybeden ikinci kez liderler turu yaptı. Yılmaz ve Ecevit'in de önerisiyle Demirel, 23 Aralık'ta Sanayi ve Ticaret Bakanı, Muğla Bağımsız Milletvekili Yalım Erez'i hükümeti kurmakla görevlendirdi.

  Erez'e görev verilmesine mevcut hükümet ortakları olumlu yaklaştı. DYP, bu görevlendirmeye sert tepki göstererek, bir anlamda Cumhurbaşkanı'na karşı da savaş açtı.

  Rekor güvenoyu alacak bir hükümet kurmak için yola çıkan Erez, ilk olarak TBMM Başkanı Hikmet Çetin'i, ardından da bazı bakanlarla bürokratları ziyaret etti.

  Erez'in görevlendirmesine sert tepki gösteren Çiller, bu tavrını ikili görüşmede de sürdürdü. Çiller, 12 dakikalık görüşmede Erez'in, görevlendirme şeklini eleştirdi ve kendisinden görevi iade etmesini istedi.

  Bağımsız bir milletvekilinin liderliğinde hükümet kurulması formülünü ilk olarak ortaya atan ve sonuna kadar bunda ısrar eden CHP, Erez kapısını çaldığında yeni koşullar gündeme getirdi. Bakanlık dağılımında eşit pay isteyen CHP'ye, ANAP ve DSP'den tepki geldi. Erez, yılbaşı tatili boyunca da gayriresmi olarak temaslarını sürdürdü.

  Çiller, yılbaşı tatilinin ertesi günü sürpriz bir atak yaptı. Liderler turuna çıkan Çiller, ilk başta reddettiği öneriyi yeniden gündeme getirerek, Ecevit'in azınlık hükümetine destek vermeyi vaaddetti.

  Erez, çok partili siyasi yaşamda Suat Hayri Ürgüplü ve Bülent Ecevit'ten sonra hükümeti kuramadan görevi iade eden üçüncü siyasi kişi oldu. Ürgüplü'nün listesi, dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından onaylanmamıştı. Ecevit de kabine listesi oluşturamadan görevi Demirel'e iade etmişti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı