Gündem Haberleri

  Hükümet 5 Eylül Salı günü Meclis'i toplayacak

  ANKA
  29.08.2006 - 16:31 | Son Güncelleme:

  Hükümet 5 Eylül Salı günü Meclis'i toplayacak.

  Bakanlar Kurulu’nun Lübnan’a asker gönderme kararının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında hükümet ve AKP yöneticilerinin katılımıyla yapılan toplantıdan, TBMM’nin 5 Eylül Salı günü tezkereyi görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağrılması kararı çıktı.

  Meclis’in toplantıya çağrılması ve tezkere takviminin belirlenmesi amacıyla Başbakan Erdoğan başkanlığında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AKP Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat ve Şaban Dişli, Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve bazı bürokratların katılımıyla mini bir zirve yapıldı.

  Toplantı sonrası bir açıklama yapan Bakan Çiçek, 5 Eylül Salı günü Lübnan’a asker gönderilmesi tezkeresinin görüşülmesi yolunda bir düşünceleri bulunduğunu belirtirken, “Bu konuda karar verme yetkisi sayın TBMM Başkanına aittir, ancak biz bunu salı günü toplanmasını talep edeceğiz” dedi. Cemil Çiçek, AKP Grubunu da pazartesi günü saat 20:00’de toplantıya çağırdıklarını bildirdi.

  Çiçek, Meclis’in toplanması TBMM Başkanı Bülent Arınç’a çağrıyı bugün iletmeyeceklerini, yarın da 30 Ağustos tatili nedeniyle iletmeyeceklerini, ille de bir zorunluluk olmamasına karşın Perşembe günü iletebileceklerini söyledi.

  Çiçek, “gönderilecek askeri güçle ilgili detayların” sorulması üzerine, “Çok yönlü değerlendirme yaptık. Tezkere Meclis’e geldiği zaman göreceksiniz. Parti grupları açıklamalar yapacak, biz hükümet olarak sorulara cevaplar vereceğiz. Esas olan Türkiye’nin bu konudaki katkısıdır. Önümüzdeki günlerde çok daha ayrıntılı açıklamalar yapılacaktır” dedi.

  Tezkerenin ayrıntılarıyla ilgili soruları, “Tezkerenin ayrıntısı sizin bakımınızdan niye bu kadar önemli” diyerek yanıtsız bırakan Çiçek, pazartesi akşamı AKP Grubuyla ayrıntılı değerlendirmeleri yapacaklarını, bu nedenle grubu “ucu açık” olarak toplantıya çağırdıklarını belirtti.

  Bakan Çiçek, “Tezkerenin geçmemesi gibi bir endişeniz var mı” sorusunu, “Bizim hiçbir endişemiz yok. Hiçbir endişemiz yok” diye yanıtladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı